Європейське космічне агентство 1 липня запустило космічний телескоп Евклід (Euclid) з мису Канаверал, штат Флорида, на ракеті SpaceX Falcon 9. Протягом наступних шести років телескоп буде реєструвати мільярди галактик. Він зафіксує більше третини позагалактичного неба, створивши найточнішу на сьогоднішній день тривимірну карту космосу.
Дослідники планують використовувати карту, складену Евклідом, для вивчення того, як темна матерія та темна енергія — загадкові речовини, що становлять 95% нашого Всесвіту — вплинули на те, як ми бачимо простір-час.
Але на відміну від космічних телескопів Хаббл і Джеймс Вебб, які фокусуються на одній ділянці неба за один раз, Евклід буде використовуватися вченими для охоплення широких смуг позагалактичного неба. У трьох регіонах, які він реєструє, він створить зображення структури Всесвіту приблизно через мільярд років після Великого вибуху.
Однією з цілей космічного телескопа є пошук темної матерія, невидимий «клей» космосу, який не випромінює, не поглинає і не відбиває світло. Незважаючи на всі зусилля фізиків, темну матерію досі не вдалося виявити безпосередньо, але вони знають про її існування завдяки гравітаційному впливу на рух галактик.
Темна енергія є набагато більш загадковою силою, яка відштовхує галактики один від одного настільки сильно, що наш Всесвіт розширюється з прискоренням.
Карти космосу, складені Евклідом, покажуть, як темна матерія розподіляється в просторі-часі на основі того, як вона спотворює світло від галактик — ефект, відомий як слабке гравітаційне лінзування. Ці вимірювання повинні допомогти з’ясувати, що ж насправді являє собою темна матерія.
За допомогою Евкліда вчені сподіваються перевірити, чи працює загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна в космологічних масштабах. Це може бути пов’язано з природою темної енергії: чи є вона постійною силою у Всесвіті, чи динамічною, властивості якої змінюються з часом.
“Якщо ми дізнаємось, що темна енергія – це не постійна сила, а щось, що змінюється з часом, то це буде справжня революція», – каже Ксав’є Дюпак, космолог ESA, який бере участь у місії Евкліда, — це буквально переверне все, що відомо про фундаментальну фізику. Таке відкриття може навіть пролити світло на кінцеву долю нашого Всесвіту”
#Пошуком #темної #матерії #займеться #космічний #телескоп #Евклід #фотовідео
Source link