За парти у новому навчальному році сіли майже 40 тисяч дітей.
Попри війну навчальний процес в хмельницьких школах традиційно почався першого вересня. Однак, на відміну від мирних часів, сьогодні перед освітянами та школярами стоять нові виклики: подекуди призвичаєння до змішаного формату навчання, звуків повітряної тривоги та шуму генераторів за можливих відключень електроенергії.
Як розпочався та відбуватиметься надалі освітній процес у школах й дитячих садках Хмельницької громади та які умови для цього створили, розповів сайту «Є» заступник міського голови Михайло Кривак.
Про формати навчання
Цьогоріч, як і того року, у Хмельницькому в більшості навчальних закладів змішаний формат навчання. Цей формат включає в себе як очне, так і дистанційне навчання. Подекуди чергування відбувається тиждень через тиждень.
Також, зазначає Михайло Кривак, є заклади, які обрали для себе можливість навчатися в дві зміни: “В принципі батьки не завжди задоволені цим, тому що вони планують ще позакласний час своєї дитини, зокрема різноманітні секції та гуртки. Але в деяких випадках ці рішення схвалюються батьками. Зокрема, тими, які є противниками дистанційного навчання, тому що друга зміна – це альтернатива навчанню у змішаному форматі”.
Повний перехід на навчання планується після Перемоги.
“Є багато міст і сіл, де навчання взагалі поки що неможливе. У нас наразі така можлиість є і я дуже тішуся, що наші діти можуть ходити в школу й здобувати освіту офлайн, – каже Михайло Кривак. – Школи працюють у змішаному форматі вже рік. Були виділені кошти на техніку, технічне забезпечення, в тому числі на 40-смуговий швидкісний інтернет. Якщо це десь не працює, то, звичайно, потрібно поновлювати цю систему. Власне ті заклади, які відмовилися від дистанційного формату, займаються у другу зміну. Я, наприклад, схвалюю таке рішення. Так, це не просто, особливо якщо мова йде про організацію такого процесу, але очне навчання неможливо замінити дистанційним, якою техніка не була б. Це можна схвалювати в тих місцях, де гірські місцевості, де дуже далеко діти проживають від освітніх закладів, але в місті, вважаю, краще, щоб діти ходили до школи та займалися очно, навіть якщо це друга зміна”.
Про укриття в навчальних закладах
За словами Михайла Кривака, більшість навчальних закладів Хмельницького мають облаштовані укриття.
“На жаль, ми не можемо гарантувати повну безпеку, тому що безпечних місць в Україні наразі просто немає. Новіші школи та садочки забезпечені протирадіаційним укриттям, у більш старих будівлях – укриття найпростіші (таких більшість). Ми їх постійно вдосконалюємо, постійно проводимо ремонти, навіть зараз вони тривають. Наприклад, в тих закладах, де були нашвидкоруч облаштовані санвузли, зараз вже робимо капітальні. Виділяємо на це ресурс. Складно з підрядниками, тому що зараз брак чоловіків, через те, що їх забирають на фронт. Відтак ці роботи трішки затягуються, але ми продовжуємо їх робити”, – каже заступник міського голови.
Також, додає він, є дев’ять навчальних закладів, у яких немає укриттів, сім з яких знайшли укриття поблизу території, на якій розташовані ці заклади. Два інші – дитячий садочок та школа – не мають ні облаштованих укриттів всередині будівлі, ні поруч з начальним закладом. Поки що діти з цих установ тимчасово навчаються в іншій школі й дитячому садочку. Вони ходять у другу зміну.
“В першу чергу, укриття будуть збудовані саме у цих закладах. Наразі по них ми вже закінчуємо експертизу. Потім будуть оголошені торги і розпочнеться будівництво цих укриттів”, – пояснює Михайло Кривак
Окрім цих двох, є ще ліцей у сільській місцевості – в Пирогівцях, який також не має укриття, але з початку жовтня учні зможуть ходити до школи, адже поруч в муніципальній будівлі завершують облаштування укриття.
Про навчальний процес у період можливих відключень світла
“Ми вже мали досвід із навчальним процесом, який відбувався у таких умовах за допомогою використання генераторів минулого навчального року. І в нас є напрацьований алгоритм дій. Заклади протягом цього часу робили заявки на фінансування. Вони визначали, якої потужності їм потрібен генератор, ми виділяли кошти, і вони закупляли необхідне устаткування. Частина з них навіть встановили автоматику для цих генераторів. Тобто у разі вимкнення світла, завдяки ній спрацьовує механізм, запускаючи генератор, і фактично світло з’являється через 30 секунд”, – пояяснює заступник міського голови.
Додає, що оскільки астина навчальних закладів мають їдальні з електричними плитами, цього року було передбачено генератори на високих потужностях. У разі вимкнень світла, вони працюватимуть, щоб можна було приготувати їсти.
“Частина закладів не передбачала на це потужності генераторів, а тільки для того, щоб освітити приміщення школи та укриття, що дуже важливо, – зазначає Михайло Кривак. – Також є частина закладів, в яких є окремо генератори на окремі частини приміщень. Є заклади, у яких на устаткуванні міститься три та навіть чотири генератори. Тому ми готові до можливих відключень. Сподіваємось, що їх не буде, але все одно готуємось”.
Читайте також: Три освітні заклади Хмельниччини увійшли до топ-200 шкіл за результатами тестування випускників