Піщані та пилові бурі стали глобальною загрозою, що впливає на здоров’я, економіку і міграційні процеси у понад 150 країнах світу.

За даними Всесвітньої метеорологічної організації, щороку такі бурі зачіпають понад 330 мільйонів людей, поширюючи пил на тисячі кілометрів. Близько 80% усіх пилових мас походять з регіону Північної Африки та Близького Сходу. “У Єгипті щороку викидається близько 2 мільярдів тонн пилу – це 300 пірамід Гізи”, – наголосила представниця ООН Лора Патерсон. Ці частинки перетинають океани, досягаючи навіть Карибського басейну й Флориди.
Генеральна Асамблея ООН оголосила 2025–2034 роки десятиліттям боротьби з піщаними та пиловими бурями. Президент Асамблеї Філемон Ян назвав бурі “однією з найбільш ігнорованих, але далекосяжних глобальних проблем сучасності”. Їх викликають зміна клімату, деградація земель і нестійкі практики землекористування. Повітряні частинки, що утворюються під час бур, щороку спричиняють до 7 мільйонів передчасних смертей, викликаючи захворювання легень та серця.
Окрім шкоди здоров’ю, економічні збитки від бур стають катастрофічними. Заступниця Генсека ООН Рола Дашті зазначила, що річні витрати лише в арабському регіоні перевищують 150 мільярдів доларів. Бурі в Іраку переповнили лікарні, а в Кувейті та Ірані спричинили закриття установ. “Цієї весни арабський регіон зазнав серйозних руйнувань”, – підкреслила вона.
Більше 20 міжнародних організацій уже об’єднали зусилля для створення систем раннього попередження про бурі. Також розробляються рішення у сфері охорони здоров’я, сталого сільського господарства та фінансування адаптації. “Маємо інструменти, щоб діяти, нам потрібна лише колективна рішучість”, – заявила Дашті. Інтеграція цього питання до національної політики стає нагальною необхідністю.
#Пилові #бурі #загрожують #млн #людей #країнах
Source link