Учені виявили, що за хронічного гепатиту В імунні клітини печінки, які мають знищувати інфіковані вірусом клітини, залишаються неактивними. Виявилося, що цей “режим сну” запускають клітини кровоносних судин. Розуміючи роботу раніше прихованого механізму, вчені отримали можливість розробити імунотерапію для боротьби з гепатитом В – важким хронічним захворюванням, з яким живуть понад 250 млн осіб.
Вірус гепатиту В вражає гепатоцити – найпоширеніший тип клітин тканини печінки, яка пронизана дрібними кровоносними судинами. Імунні клітини потрапляють у печінку через кровотік, а точніше – через спеціальні отвори в ендотеліальних клітинах, що вистилають судини, щоб боротися з інфікованими гепатоцитами. Тепер учені виявили, що ендотеліальні клітини запускають молекулярний таймер, занурюючи імунні клітини в режим сну, повідомляється на сайті Мюнхенського технічного університету.
Експерименти показали, що таймер починає діяти одразу, щойно Т-клітини вступають у контакт з інфікованими гепатоцитами. При цьому, чим довше вони перебувають у контакті, тим слабкішою стає активність імунних клітин.
Надалі вчені встановили, що ендотеліальні клітини використовують для відключення передачі сигналів шлях cAMP-PKA. У результаті, впливаючи на cAMP-PKA, Т-клітини більше не розмножуються і не атакують інфіковані гепатоцити.
Вчені вважають, що цей механізм з’явився для захисту печінки. Добре відомо, що пошкодження органу на тлі гепатиту В спричинені переважно сильною імунною відповіддю на інфіковані клітини та запальним процесом, а не самим вірусом. “Обмеження в часі запобігає занадто сильному розмноженню імунних клітин під час інфекції та потенційно критичному пошкодженню печінки при руйнуванні інфікованих гепатоцитів”, – заявив співавтор роботи Персі Нолле.
Наразі вчені шукають спосіб впливу на новий механізм, щоб, з одного боку, забезпечити боротьбу з вірусом, а з іншого – підтримати імунний баланс. Вони розглядають можливості таргетної терапії або доставки малих молекули для точкового впливу.
#Режим #сну #імунних #клітин #пропонує #нові #можливості #лікування #гепатиту
Source link