Що це таке і як уникнути блокування акаунта

Лайфхаки

У цій статті ми розберемо що таке AML, розповімо про принципи блокування транзакцій на біржах та поділимося порадами щодо перевірки AML-рейтингу вашого гаманця

AML на криптовалютних платформах: Що це таке і як уникнути блокування акаунта

Фото: freepik.com

Протягом багатьох років криптовалютні біржі працювали в умовах відсутності нормативно-правової бази. Не маючи законів, офіційно спрямованих на їхнє регулювання, вони функціонували, не переймаючись нормами, які зазвичай застосовують до традиційніших фінансових інститутів, таких як банки.

Однак усе змінилося 2019 року, коли три фінансові регулятори ─ CFTC, SEC і FinCEN ─ випустили спільну заяву, в якій криптовалютні біржі офіційно класифікувалися як фінансові організації. Відтоді правила боротьби з відмиванням грошей (AML), встановлені Законом про банківську таємницю, стали поширюватися і на них. Ця заява ознаменувала собою початок епохи посилення регулятивного впливу на криптовалютні біржі.

За минулі роки на низку криптовалютних бірж було накладено штрафи й порушено кримінальні справи у зв’язку з порушеннями законодавства та з відсутністю або неадекватністю політики протидії відмиванню грошей.

Клієнти криптообмінників, криптовалютних бірж, платіжних сервісів і певних криптогаманців, також стикаються з правилами AML. Серед іншого, ці правила вимагають обов’язкової верифікації та надають платформі право заморозити ваші активи в разі порушення. Розберімось що таке AML, за яким принципом біржі блокують транзакції та розповімо як перевірити AML-рейтинг свого гаманця.

Що таке протидія відмиванню грошей (AML)?

AML ─ це скорочення від англійського anti-money laundering (боротьба з відмиванням грошей), тобто закони та нормативні акти, спеціально розроблені для обмеження можливостей відмивання грошей та інших фінансових злочинів, як-от крадіжка персональних даних та ухилення від сплати податків.

Правила AML вимагають від фінансових установ відстежувати операції клієнтів на предмет підозрілої активності, яка може вказувати на відмивання грошей або інші фінансові злочини, та своєчасно повідомляти про такі операції. Водночас вони вимагають перевіряти особистість своїх клієнтів за допомогою процедури, відомої як Know Your Customer (KYC).

Основні принципи дотримання вимог AML

Для того, щоб відповідати вимогам щодо боротьби з відмиванням грошей, встановленим у Законі про банківську таємницю та супутніх законах, фінансові установи повинні реалізувати п’ять основних принципів AML:

  • Призначити відповідального за дотримання вимог, який відповідатиме за все, що пов’язано з AML у бізнесі.
  • Розробити внутрішню політику, що дозволяє ефективно відстежувати підозрілу діяльність і повідомляти про неї.
  • Створити програму навчання співробітників, яка дасть їм змогу відповідати стандартам, встановленим
  • Законом про банківську таємницю.
  • Забезпечити незалежне тестування та аудит програми та політики AML акредитованими третіми сторонами.
  • Проводити поглиблену оцінку ризиків при ідентифікації та перевірці особи клієнтів.

Криптовалюти та відмивання грошей

З огляду на саму природу криптовалют і способів їхнього використання вони можуть нести підвищений ризик відмивання грошей.

Анонімні транзакції

Операції з криптовалютами можуть вирізнятися високим ступенем анонімності порівняно з операціями з використанням кредитних карток, дебетових карток або навіть готівки ─ все залежить від того, як саме здійснюється транзакція. Наразі криптовалютні біржі зобов’язані відстежувати рахунки на предмет підозрілої активності, однак так було не завжди, і навіть сьогодні децентралізовані біржі (DEX) значною мірою звільнені від дії правил AML, принаймні на цей час.

Глобальні ризики AML

До того ж глобальний характер криптовалют несе в собі свої ризики. Транскордонні платежі розширюють коло юрисдикцій, на які можуть поширюватися відповідні угоди, що ще більше ускладнює координацію дій регуляторів. Крім того, вони дають змогу уникнути контролю над політично значущими особами (PEP), особами, включеними до санкційних списків тощо.

Ці причини призвели до того, що у криптовалютної індустрії виникла проблема з репутацією. Багато людей вважають, що криптовалютами користуються лише злочинці. Таке ставлення, у поєднанні з іншими факторами, безумовно обмежує поширення криптовалют, особливо серед інституційних інвесторів.

Хороша новина полягає в тому, що перехід до дотримання вимог AML може багато чого зробити для реабілітації іміджу криптовалют і утвердження їх як легітимної частини фінансової системи.

Які транзакції підпадають під блокування?

У разі порушення правил AML криптобіржа може заблокувати як вхідні (депозити), так і вихідні (виведення) транзакції. Під блокування AML на криптобіржах можуть підпадати різні види транзакцій, які можуть бути пов’язані з незаконною діяльністю. Деякі з них включають:

  • Великі суми грошових переказів без достатнього обґрунтування.
  • Транзакції з підозрілими джерелами фінансування.
  • Часті перекази між гаманцями без видимої мети.
  • Надшвидкі транзакції, які можуть вказувати на спроби обходу системи моніторингу.
  • Угоди з активами, що мають неясне походження.
  • Перекази в і з країн із високим ризиком відмивання грошей.
  • Незвичайні транзакції, які не відповідають звичайній поведінці користувача.

Список може варіюватися залежно від біржі та її політики. Важливо пам’ятати, що мета блокування AML ─ запобігти використанню криптовалют для незаконної діяльності та забезпечити безпеку транзакцій.

Що таке “брудна криптовалюта”?

Практично відразу блокуються транзакції, що взаємодіють із брудною криптовалютою. До найвідоміших криптовалютних операцій і послуг, які вважаються “брудними”, належать такі:

  • Криптовалюта, що використовується у мікшуванні. Багато людей користуються послугами мікшерів криптовалют, щоб приховати свою особистість і можливість відстеження. Однак більшість бірж не люблять приймати такі криптовалюти.
  • Зламані криптовалюти. Щодня ми спостерігаємо, як зламується безліч проєктів і протоколів DeFi. Хакери намагаються приховати свої сліди, відправляючи ці гроші на біржі, які не мають KYC, використовуючи сервіси мікшування або здійснюючи позабіржові продажі.
  • Санкційні криптоадреси. Урядова цільова група з фінансових актів запроваджує санкції щодо адрес, пов’язаних із фінансуванням тероризму та незаконною діяльністю. Ви не повинні взаємодіяти з такими адресами.
  • Darknet сервіси або торгові майданчики. Будь-який гаманець, який взаємодіє з сервісами Darknet і використовується для торгівлі нелегальними продуктами за криптовалюти, вважається брудним. Деякі з найчастіше використовуваних сервісів цього виду відмивання грошей пов’язані з насильством над дітьми, фінансуванням тероризму, торгівлею наркотиками тощо.
  • Вимоги викупу. Здирники вимагають оплати у вигляді криптовалют, використовуючи такі методи, як шантаж, шкідливе ПЗ тощо. Така криптовалюта також вважається брудною.

Згідно з AML-політикою, щоб розблокувати кошти, від користувача можуть вимагати документи, що підтверджують походження активів і справжність особистості, а також пояснення причини взаємодії з високоризиковими адресами або сервісами.

Як перевірити AML-рейтинг гаманця

У певних випадках навіть якщо користувач не порушував правил AML навмисно, його транзакцію або гаманець може бути заблоковано, якщо в минулому була взаємодія з адресою, пов’язаною з високим ризиком. Щоб уникнути таких ситуацій, рекомендується перевіряти AML-рейтинг свого гаманця або гаманця контрагента. Для цього можна використовувати:

  • Walletchecker ─ мобільний застосунок (iOS і Android), що дає змогу перевірити адресу будь-якого криптовалютного гаманця за 25 різними параметрами. Сервіс пропонує 1-5 перевірок безплатно, після чого вартість перевірки становить близько $1/чек.
  • AMLBot ─ цей бот доступний у Telegram. Сервіс призначений як для фізичних, так і для юридичних осіб. З його допомогою можна перевірити адреси будь-яких криптогаманців на наявність профілів ризику за різними параметрами. AMLBot показує профіль ризику у вікні чату Telegram. Крім того, можна запросити файл у форматі .pdf.
  • AMLsafe ─ мобільний гаманець із вбудованим AML-модулем. Застосунок дає змогу як перевірити імпортований гаманець, так і вручну вставити адресу або транзакцію. Новим користувачам доступно 3 безплатні перевірки.

Відмивання грошей є величезною проблемою в усьому світі. На жаль, хоча криптовалюта і забезпечує дешевші та швидші міжнародні транзакції, вона також є сприятливим середовищем для злочинної діяльності, такої як відмивання грошей і фінансування тероризму. Пам’ятайте, що дотримання AML-політики важливе для запобігання незаконній діяльності та забезпечення безпеки ваших фінансів.

Корисні статті про криптовалютні біржі та сервіси:

Prompt
#Що #це #таке #як #уникнути #блокування #акаунта

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар