Тропосферний озон за три роки вбив у Європі 114 тисяч осіб

Uncategorized

Влітку 2015-2017 років у Європі 114447 людей загинуло від респіраторних захворювань, спричинених озоновим забрудненням повітря. Основні джерела цього забруднення – транскордонне перенесення, морський транспорт і великі промислово розвинені країни, такі як Німеччина і Франція. Такі висновки містяться у дослідженні, опублікованому в журналі “Nature Medicine”.

Hicham Achebak et al. / Nature Medicine, 2024

Тропосферний, або приземний озон, є небезпечним полютантом і парниковим газом. Він є сильним окислювачем і пов’язаний із респіраторними захворюваннями, зниженням урожайності сільськогосподарських культур та порушенням нюху у комах-запилювачів. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) встановила гранично допустиму концентрацію озону у повітрі за восьмигодинний період на рівні 100 мікрограмів на кубічний метр. Багато країн намагаються знизити рівень забруднення повітря, але озон залишається одним із найпоширеніших та найнебезпечніших полютантів.

Команда вчених під керівництвом Хішама Ачебака з Інституту глобального здоров’я в Барселоні дала першу оцінку озонового забруднення повітря і пов’язаної з ним смертності в Європі. Дослідження охопило 35 країн і 530 мільйонів осіб. Дані про смертність взяли з Євростату, концентрації озону моделювали у системі CALIOPE, а джерела забруднення визначали за допомогою моделі CMAQ, яка здатна відстежувати тропосферне перенесення озону.

Вчені розрахували ризик для здоров’я населення, використовуючи коефіцієнт 0,00018, який відповідає додатковому ризику зі збільшенням максимальної восьмигодинної концентрації озону у повітрі на один мікрограм на кубічний метр. Виявилося, що за літні сезони 2015-2017 років озонове забруднення стало причиною смерті 114447 осіб від респіраторних захворювань, що відповідає 72 смертям на мільйон населення на рік.

Найнижчі концентрації озону (76,7 мікрограма на кубічний метр) спостерігалися у Фінляндії, а найвищі (130,1 мікрограма на кубічний метр) – на Мальті. Більше 80 відсотків випадків смерті були пов’язані з транскордонним перенесенням озону: 7,2 відсотка – від морського транспорту, 20,9 відсотка – із сусідніх європейських країн (здебільшого Франції та Німеччини) та 56,7 відсотка – з-за меж вивченої частини Європи.

Вчені зазначили, що локальні природоохоронні заходи для захисту здоров’я населення виявилися недостатніми. Вони закликають до глобальних дій, що включають не лише боротьбу з озоном, але і з його прекурсорами – оксидами азоту, які потрапляють в атмосферу через роботу транспорту та використання азотних добрив.

Стаття Тропосферний озон за три роки вбив у Європі 114 тисяч осіб з’явилася спочатку на Цікавості.

#Тропосферний #озон #за #три #роки #вбив #Європі #тисяч #осіб

Source link

Оцініть статтю