У печері Манот знайдено ритуальну галерею віком 37 тисяч років (фото)

Uncategorized

У глибинах печери Манот, що розташована на півночі Ізраїлю, археологи виявили ритуальну галерею епохи верхнього палеоліту. Галерея, розташована за стіною сталагмітів, має площу близько 100 квадратних метрів і, на думку дослідників, не використовувалася для повсякденного життя. Серед знахідок — доломітовий валун із гравіюванням, схожим на панцир черепахи, та роги іранської лані зі слідами обробки.

Omry Barzilai et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024

Гравіювання на валуні створено гострими крем’яними інструментами близько 35–37 тисяч років тому, що підтверджено уран-торієвим методом датування. Археологи припускають, що зображення черепахи могло мати символічне значення для мисливців-збирачів, які залишили його. На користь ритуального використання галереї свідчать ізольованість цього простору, а також наявність слідів сажі, що вказують на застосування смолоскипів або світильників для освітлення темних просторів печери.

Ця галерея є першим ритуальним комплексом верхнього палеоліту, відкритим у Леванті. Її знахідки свідчать про наявність у стародавніх людей розвинених уявлень про духовність і символізм. Аналіз знахідок, серед яких артефакти трьох культур — ахмарської, левантійського оріньяка та атлітьєна, — показує, що печера слугувала місцем не лише для ритуалів, але й для великих зібрань.

Omry Barzilai et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024

Дослідження ритуальних місць у печерах дозволяє краще зрозуміти духовний світ стародавніх людей. Подібні відкриття, як у печері Донес в Іспанії, демонструють, що культові практики палеоліту були поширеним явищем у різних частинах світу, а також розкривають ранні прояви символічного мислення людини.

Omry Barzilai et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024

#печері #Манот #знайдено #ритуальну #галерею #віком #тисяч #років #фото

Source link

Оцініть статтю