Учені з’ясували, як мозок відрізняє справжню мову від згенерованої

Uncategorized

Голос людини має інший вплив на мозок. Але часто людям все одно складно знайти різницю.

Мозок по-різному реагує на справжнє мовлення і згенерованеисточник: FENS Forum / Christine Skjegstad

Мозок людей по-різному реагує на справжню мову і на голос, згенерований ШІ-моделями. Це з’ясували фахівці з Університету Осло. Вони провели дослідження за участю 43 осіб. Добровольців попросили послухати записи голосу справжніх людей і комп’ютера, в яких виражаються п’ять емоцій: злість, страх, щастя, задоволення, а також нейтральний стан.

Учені попросили учасників визначити, чують вони живу мову чи штучну. Під час експерименту мозок добровольців вивчили за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії. Апарат дозволив побачити, які частини мозку були активними під час прослуховування записів. Згідно з результатами, люди не надто добре розпізнавали голоси. У випадку з людським мовленням правильні відповіді були в 56% випадків, а зі згенерованим – у 50,5%.

Однак показники значно відрізняються залежно від емоцій. Нейтральний голос комп’ютера правильно розпізнали в 75% випадків проти 23% з людським голосом. При цьому жіноче ШІ-мовлення визначали частіше, ніж чоловічу. Ймовірно, це пов’язано з великою кількістю голосових помічників, які говорять жіночими голосами. А справжню мову, що виражала щастя, правильно ідентифікували в 78% випадків порівняно з 32% для згенерованих записів. На думку вчених, це означає, що люди асоціюють щастя з людьми, а не ШІ-моделями. Загалом нейтральний голос добровольці вважали найбільш неприродним і таким, що не заслуговує на довіру.

Записи мозкової активності показали, що людська мова найбільше реагує на ділянки мозку, пов’язані з пам’яттю та емпатією. ШІ-голос впливає на зони, що відповідають за виявлення помилок і увагу. Автори дослідження вважають, що можливості нейромереж дають змогу імітувати мову так точно, що людям складно її відрізнити від справжньої. Учені зазначили, що за допомогою нових технологій можна повернути можливість говорити людям, які втратили таку здатність. Однак цим можуть скористатися і шахраї. Найближчим часом дослідники збираються з’ясувати, які ще чинники допомагають людям розрізняти справжню мову і згенеровану.

#Учені #зясували #як #мозок #відрізняє #справжню #мову #від #згенерованої

Source link

Оцініть статтю