В Омезі Центавра знайшли систему чорних дір замість однієї

Наука про космос

Дослідники не виявили чорної діри проміжної маси в кульовому скупченні Омега Центавра, але підтвердили наявність системи з багатьох чорних дір зоряних мас.

Кульове зоряне скупчення Омега Центавра / © ESO/INAF-VST/OmegaCAM

Омега Центавра, що розташована за 15-17 тисяч світлових років від Землі, є найбільшим кульовим скупченням у Чумацькому Шляху. Воно містить близько 10 мільйонів зірок загальною масою 4-5 мільйонів Сонць. Розміри скупчення й особливості руху його зірок давно наводили на думку, що це може бути залишок карликової галактики, а в центрі скупчення могла б існувати чорна діра проміжної маси.

Вчені дослідили центр Омеги Центавра, використовуючи спостереження за мілісекундними пульсарами — нейтронними зірками, які обертаються з величезною швидкістю і є надчутливими до гравітаційних змін у своєму оточенні. Аналіз “поведінки” 18 таких пульсарів показав, що в центрі скупчення розташований не один масивний об’єкт, а кластер чорних дір зоряних мас.

Центральна частина кульового скупчення Омега Центавра (внизу позначені розрахункові траєкторії руху зірок у найближчі 600 років) / © NASA, ESA, J. Anderson and R. van der Marel (STScI)

Ці результати пояснюють, чому зірки в центрі Омеги Центавра рухаються з “перевищеними” швидкостями: їхній рух зумовлений сумарною гравітацією багатьох чорних дір. Водночас повністю не виключають можливість наявності в “серцевині” меншої чорної діри, ніж очікувалося, яка перебуває у взаємодії з цим кластером.

Дослідження є важливим етапом у пошуках чорних дір проміжної маси, що могли б стати ключем до розуміння формування надмасивних чорних дір у центрах галактик. Подальші спостереження й моделювання можуть допомогти уточнити їхній внесок у еволюцію галактичних структур.

Source link

Оцініть статтю