Астрофізики з Північно-Західного університету виявили несподівану відмінність у хімічному складі екзопланети, що формується, і протопланетного диска, що оточує її.
Дослідники з Північно-Західного університету порівняли атмосферу молодої екзопланети PDS 70b з газовим диском, у якому вона формується. Аналіз показав, що співвідношення вуглецю і кисню в атмосфері істотно відрізняється від вмісту цих газів у навколишньому диску, що суперечить усталеним уявленням про процеси планетоутворення.
Науковці проаналізували спектр світла, випромінюваного молодою планетою і матеріалами протопланетного диска, що знаходяться за 366 млн світлових років від Землі. Дослідники наголошують на унікальності спостереження: досі не вдавалося детально спостерігати достатньо молоду планету, щоб диск, з якого вона формувалася, ще не розпався.
Учені пропонують два можливих пояснення виявленої відмінності у складах. По-перше, планета могла сформуватися до збагачення диска вуглецем. По-друге, істотну роль могли зіграти тверді компоненти – лід і пил, які можуть по-іншому впливати на хімічний склад планети.
Джейсон Ван, науковий керівник дослідження, підкреслює, що простого порівняння газових компонентів недостатньо для розуміння процесів. Проте результати спостереження ставлять під сумнів існуючі спрощені моделі формування планет і демонструють необхідність більш глибокого вивчення процесів планетогенезу.
Вчені продовжать дослідження, вивчивши інші молоді планетні системи, щоб підтвердити або спростувати отримані результати.
Схожі новини:
- Астрономи знайшли складну органіку в протопланетному диску: У скупченні газу і пилу, де йде народження нових планет, вчені помітили присутність органічних речовин, які можуть послужити «цеглинками» для майбутнього життя.
- Масивні зірки-сусіди «керують» розвитком планет, вважають астрономи: Протопланетний диск d203-506 оточує невелику зірку, вік якої, за оцінками, становить менше 1 млн років, а маса, як мінімум, у 10 разів менша, ніж у Сонця. При цьому протопланетний диск постійно «бомбардується» різким високоенергетичним ультрафіолетовим випромінюванням від потужних молодих зірок, що знаходяться поблизу нього.
#Відкриття #ставить #під #сумнів #теорії #формування #екзопланет
Source link