Вчені виявили протомікроконтинент у протоці Дейвіса.
Тектонічний кордон між Канадою і Гренландією створив протоку Дейвіса, що з’єднує море Лабрадор і затоку Баффіна. Приблизно 33-61 млн років тому, у палеогені, тектонічні рухи в цій протоці призвели до утворення незвичної ділянки – товстішого фрагмента континентальної кори в океані.
Зараз цю ділянку визнано мікроконтинентом біля західного узбережжя Гренландії – протомікроконтинентом протопротоки Дейвіса. У рамках нової роботи вчені дослідили цю аномалію, реконструювавши 30 млн років тектонічних рухів плит. Аналіз допоміг їм пояснити формування цього мікроконтиненту. Це область товстої континентальної літосфери, оточена більш тонкою літосферою.
Дослідники з’ясували, що розлом між Канадою і Гренландією почався близько 118 млн років тому в нижньому крейдяному періоді. Морське дно почало розходитися в Лабрадорському морі та затоці Баффіна близько 61 млн років тому. Ключовим періодом для формування протомікроконтиненту став проміжок 49-58 млн років тому. Приблизно 33 млн років тому розширення океану зупинилося через зіткнення Гренландії з островом Елсмір, і Гренландія приєдналася до Північно-Американської плити.
Модель тектонічної еволюції плит між Канадою та Гренландією. Фото: Longley et al. 2024
Результати дослідження будуть корисними для вивчення інших мікроконтинентів по всьому світу, таких як мікроконтинент Ян-Майєн на північному сході Ісландії, східно-тасманське підвищення на південному сході від Тасманії і пагорб Гульден-Драак на шельфі західної Австралії.
#він #ховався #понад #млн #років
Source link