Вивчаючи багаторічні дані спостережень, американські астрономи натрапили на квазар, майже такий самий давній, як Всесвіт. Аналіз показав, що його випромінювання створює вітер, який рухається зі швидкістю 58 млн км/год, розштовхуючи хмари пилу і газу. Це відкриття вказує на важливу роль, яку відіграють надмасивні чорні діри в центрі квазарів у формуванні галактик, що їх оточують.
Квазар SBS 1408+544, розташований за 13 млрд років від Землі в сузір’ї Волопаса, був об’єктом спостереження проєкту SDSS протягом восьми років. Вчені з Університету штату Вісконсін у Медісоні звернули увагу на зібрані дані і виявили в них дещо незвичайне, розповідає Space.
Вважається, що чорні діри з масою в кілька мільйонів або мільярдів мас Сонця знаходяться в центрі більшості галактик, проте не кожна з них утворює квазар. Чорні діри у складі квазарів оточені аккреційним диском частинок речовини, яку вони поступово поглинають. Колосальний гравітаційний вплив надмасивних чорних дір викликає приливні сили, що нагрівають речовину в диску, спричиняючи світіння. А матерія, яка уникла поглинання, накопичується на полюсах і час від часу викидається геть у вигляді релятивістського струменя. Такий подвійний викид супроводжує електромагнітне випромінювання широкого спектра.
Це випромінювання не тільки робить квазари найяскравішими об’єктами в космосі, а й впливає на форму галактик, що оточують квазари. Такий висновок астрономи зробили під час вивчення прогалин в електромагнітному спектрі квазара SBS 1408+544 і вітру газоподібного вуглецю, який виходить від нього. Швидкість вітру досягає 58 млн км/год.
У минулому вчені вже, імовірно, спостерігали вітер із надмасивних чорних дір, але тверді докази астрономи отримали вперше. Газ у складі вітру служить будівельним матеріалом для зірок, тому це явище викликає особливий інтерес астрономів. За достатньої сили вітер здатен припинити процес зореутворення, знищивши тим самим свою галактику. Або позбавити надмасивну чорну діру їжі. Або, навпаки, стиснути газ, що призведе до нового витка зореутворення.
#Вітер #надмасивних #чорних #дір #може #змінювати #галактики
Source link