Вплив транскраніальної ультразвукової стимуляції на мережу пасивного режиму мозку

Uncategorized

Американські дослідники провели пілотне дослідження транскраніальної фокусованої ультразвукової стимуляції мозку на тридцяти добровольцях, що показало зниження функціональної зв’язності в мережі пасивного режиму роботи мозку та підвищення рівня усвідомленості.

Мережа пасивного режиму роботи мозку, також відома як мережа режиму за замовчуванням, активується, коли людина не виконує жодних зовнішніх завдань і займається роздумами або плануванням. Порушення регуляції цієї мережі можуть бути пов’язані з різними психічними розладами, такими як депресія, СДУГ, аутизм і шизофренія. Зниження активності мережі за замовчуванням може допомогти коригувати ці стани, і подібного ефекту можна досягти за допомогою медитації, коли функціональна зв’язність цієї мережі зменшується.

Для вивчення впливу ультразвукової стимуляції на мережу режиму за замовчуванням, Брайан Лорд з Університету Аризони та його колеги застосували транскраніальний сфокусований ультразвук (TFUS) до задньої поясної кори п’ятнадцяти здорових добровольців. Ще п’ятнадцять учасників були контрольними і піддавалися імітації стимуляції. Для стимуляції використовували ультразвук із низьким робочим циклом (5,26%), сфокусований на відстані 55 мм, відповідно до середньої відстані від поверхні скальпа до задньої поясної кори.

До та після стимуляції випробовувані пройшли фМРТ-сканування, а також оцінювали свої суб’єктивні відчуття за допомогою опитувань, що включали Торонтську шкалу усвідомленості, візуально-аналогову шкалу настрою та шкалу самоаналізу. Результати показали, що після стимуляції у випробовуваних знизилася функціональна зв’язність між кількома вузлами мережі режиму за замовчуванням, зокрема між півкулями в поясній корі та між медіальною і дорсолатеральною префронтальною корою і задньою поясною звивиною.

Зниження зв’язності спостерігалося через 5 і 25 хвилин після стимуляції. Також підвищилися оцінки за шкалами усвідомленості, цікавості та децентрації, що відображає покращення здатності відсторонюватися від своїх думок і почуттів. Учасники контрольної групи також відзначали деяке підвищення усвідомленості, але ефекти були менш вираженими.

Після транскраніальної ультразвукової стимуляції більшість учасників зазначали зміни у внутрішньому стані, такі як “менше думок”, “більший спокій” і “менше зусиль для роздумів”. У контрольній групі також спостерігалися деякі зміни, але вони були менш виражені.

Дослідники зробили висновок, що транскраніальний сфокусований ультразвук може знижувати активність мережі режиму за замовчуванням і підвищувати рівень усвідомленості. Майбутні дослідження повинні підтвердити ці результати на більшій вибірці та визначити оптимальні параметри для ефективної нейромодуляції.

#Вплив #транскраніальної #ультразвукової #стимуляції #на #мережу #пасивного #режиму #мозку

Source link

Оцініть статтю