У першому півріччі 2023 року з 65 банків усі, крім Укрексімбанку, виконали нормативні показники достатності основного капіталу. Попри війну, що триває, банківська система залишається достатньо капіталізованою, ліквідною та стійкою.
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев проаналізував економічні нормативи в розрізі банків за підсумками першого півріччя.
“На 1 липня серед 65 банків нормативи адекватності регулятивного та основного капіталу (H2, Н3) виконували всі банки, окрім Укрексіма (Укрексімбанку)”, – написав він.
Цікаве на тему: Наскільки зросте кредитний портфель банків – НБУ.
Н2 показує співвідношення регулятивного капіталу (H3 – основного капіталу) до суми вартості всіх активів і позабалансових зобов’язань, зважених і згрупованих залежно від кредитного ризику. Це основні показники, які демонструють здатність банку розраховуватися за своїми зобов’язаннями за рахунок власного капіталу. H2 має бути не менше 10%, H3 – 7%.
“Серед системно важливих банків, найбільший норматив H2 (59,6%) і Н3 (32,3%) мав Укрсіб, серед державних банків (без врахування націоналізованого невеликого PIN банку) – Приват (28,3% і 14,2% відповідно). Сенс банк, проти власників якого було застосовано санкції у зв’язку з російською агресією і що наразі очікує на рішення НБУ, мав достатні показники капіталізації (11,8% і 9,1% відповідно)”, – повідомив Гетманцев.
Укрексімбанк
Показники достатності капіталу Укрексімбанку є стабільними: з початку року норматив H2 дещо покращився з 7,7% до 7,8% і за H3 з 3,8% до 3,9%. Банк залишається прибутковим (з фінансовим результатом за підсумками перших 5 місяців у сумі 1,54 млрд грн).
Однак висновки про достатність регулятивного та основного капіталу як за Укрексімом, так і за всіма іншими банками, будуть зрозумілі на кінець цього року за підсумками стрес-тестів 20 найбільших банків. У НБУ нещодавно публічно визнали можливу потребу в докапіталізації державного Укрексімбанку.
Деталі
Норматив максимального кредитного ризику на одного клієнта (H7) не виконували 5 банків, у т.ч. 2 системно важливих (Сенс, Укрексім). За останній місяць з цієї групи порушників вийшов Креді Агріколь. Загалом за рештою нормативів, динаміка трохи покращилася або залишилася без змін.
“Норматив довгої відкритої валютної позиції (Л13-1, співвідношення величини перевищення обсягу вимог за іноземною валютою та банківськими металами над обсягом зобов’язань у гривневому еквіваленті до регулятивного капіталу) – не виконували два банки (Ощад і Приват), але, як неодноразово зазначалось, це давня «історія», яка тягнеться з 2018 року, коли в силу своєї системності обидва банки підписали індивідуальні плани – угоди з НБУ щодо приведення показника до нормативу”, – зазначив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.
Усі інші індикативи, включно з нормативом великих кредитних ризиків (H8), нормативом кредитів пов’язаним особам (H9), нормативами інвестування (H11, H12) і головними показниками ліквідності (LCR і NSFR), виконувалися всіма банками.
Підсумок
Поточні економічні нормативи в розрізі банків свідчать, що банківська система залишається належним чином капіталізованою, ліквідною та стійкою.
Це створює умови для активізації кредитування в другій половині року та підтримуватиме запас міцності на випадок необхідності в докапіталізації за підсумками стрес-тестів.
Інші статті на цю тему:
Prompt
#Як #банки #виконують #економічні #нормативи #Гетьманцев
Source link