Заочне відспівування як явище виникло у зв’язку з неможливістю відспівування з безпосередньою присутністю священника біля тіла покійного. Таке відспівування застосовується під час війни або коли з низки причин неможливо запросити служителя церкви. У таких випадках, щоб не залишити душу без церковного напуття та втішити рідних покійного, відбувається заочне відспівування.
Нещодавно у Хмельницькому відбулася подія, що стала символічною для родин загиблих воїнів. Вперше у міському колумбарії на кладовищі у мікрорайоні Ракове було закладено прах та особисті речі захисників і захисниці, які віддали своє життя за Україну. Такою можливістю скористалось 8 родин. Вшанували пам’ять:
- Солдата Сергія Зелінського, який загинув 4 червня 2023 року, виконуючи бойове завдання на Харківщині.
- Воїна Олександра Сербієнка, який загинув 20 травня 2022 року біля м. Лиман Донецької області під час виконання бойового завдання.
- Старшого сержанта Олександра Дубового, який загинув 23 травня 2022 року.
- Бойової медикині Альони Кушнір-Новіцької, яка загинула 15 квітня 2022 року під час виконання бойового завдання, рятуючи життя своїх бойових побратимів та мирних жителів на «Азовсталі», внаслідок влучання ворожого КАБу.
- Воїна Максима Капріци, який загинув під час виконання бойового завдання 1 березня 2022 року біля с. Старогнатівка під Волновахою (Донецька область).
- Захисника Олексія Яніна, який загинув у ніч із 6 на 7 квітня 2022 року під час оборони м. Маріуполя.
- Військовослужбовця Олексія Чернявського, який загинув 20 березня 2022 року у м. Маріуполі від авіаудару, рятуючи пораненого побратима.
- Воїна Богдана Демчука, який загинув 29 квітня 2022 року на заводі “Азовсталь” (м. Маріуполь) під час виконання бойового завдання.
Ця ініціатива стала важливим кроком для родин, які через обставини не мають можливості повернути тіло близької людини для традиційного поховання.
“Брат загинув 20 березня під час евакуації поранених на “Азовсталі”. Льоша дуже хотів врятувати свого друга. Коли вони їхали у кузові машини, він тримав голову друга. Саме тієї миті російський літак поряд скинув бомбу. Де тіло брата – невідомо досі. Ми здавали ДНК, але збігів ще не було жодного разу”, – розповідає Анастасія Місюра, молодша сестра Олексія “Мирного” Чернявського для видання «Свої. City». – Ми родом з тієї частини Херсонщини, яка зараз окупована, всі речі брата залишилися там, взяти хоча б щось звідти неможливо. Інша частина речей знищена в Маріуполі. Тому в урну ми поклали прапор “Азову”, де брат прослужив понад чотири роки”.
Хоча у центрі Хмельницького стоять банери із портретами полеглих військовослужбовців, родини довго очікували більш сакрального місця. Колумбарій дозволяє забезпечити гідне місце вшанування пам’яті, зберегти зв’язок із загиблим героєм і створити простір для спокійних роздумів.
“У сучасних умовах війни з росією ми розуміємо, що не завжди є можливість повернути тіло полеглого героя, – коментує Катерина Луцик, директорка Ветеранського простору у Хмельницькому. – Колумбарій дає можливість родинам і суспільству мати місце, де можна вшанувати пам’ять. Це важливо не лише для близьких, але й для нас усіх як нації”.
Для багатьох сімей це рішення є надзвичайно складним, адже вони фактично прощаються зі своїми рідними вдруге. Водночас важливість такого кроку визнають і психологи, адже наявність конкретного місця пам’яті допомагає у процесі проживання горя.
КЗ «Ветеранський простір» Хмельницької міської ради пропонує підтримку для родин, які зважують таке рішення:
- Консультації щодо процедури поховання в колумбарії
- Зустріч із психологом для обговорення сумнівів і переживань
- Допомогу в організації духовної бесіди зі священниками чи військовими капеланами.
Звертатись можна за адресою: вул. Кам’янецька, 76 (вхід із двору), або за телефоном 096 563 00 90.
“Ми поруч, щоб допомогти у найважчі моменти, коли родина стикається з важким вибором, – додають у Ветеранському просторі. – Вшанування пам’яті героїв – це наш спільний обов’язок перед тими, хто віддав своє життя за Україну”.
Також родини, які бажають організувати поховання в колумбарії, можуть звертатися безпосередньо до СКП “Міська ритуальна служба” за адресою: вул. Князя Святослава Хороброго, 5А, або за телефоном 067 355 39 39.
Автор: Наталя Кошай
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook