Археологи знайшли послання загубленої цивілізації (фото)

Uncategorized

2500-річний камінь із посланням стародавніх людей був створений жителями Тартесса, які мешкали на Піренейському півострові між IX і VI століттями до нашої ери;

Під час розкопок археологічної пам’ятки Касас-дель-Туруньюело в Іспанії 2024 року західні археологи натрапили на розбиту кам’яну табличку. На камені, датованому 600-400 рр. до н. е., вигравірувано батальні сцени і букви загадкового алфавіту. Повідомляється, що це частина культури стародавнього народу Тартессос, який жив понад 2000 років тому, і що тепер ученим доступний новий погляд на втрачену цивілізацію.

Інститут археології Меріди, Вища рада наукових досліджень і уряд Естремадури відповідали за розкопки в Касас-дель-Турунуело, в результаті яких було виявлено кам’яну табличку /

Загублена цивілізація Тартессос

На виявленому кам’яному планшеті західні археологи також відзначають “чотири людини, яких можна ідентифікувати як воїнів, з огляду на помітні одяг і зброю”. Крім батальної сцени, на грифельній дошці також помічено “послідовність із 21 знака”, яка, імовірно, належить “алфавіту південного палеолатиноамериканського письма”.

“Після вивчення зображень усе вказує на те, що це алфавіт південного письма з початковою послідовністю “ABeKaTuIKeLBaNSTaUE”. Вона майже така сама, як зафіксована в іспанській абетці, за винятком одинадцятого знака, що має особливу форму”, – заявила Джоан Феррер-і-Жане, дослідниця, яка першою відмітила особливості стародавнього каменю.

Почувши про грифельну дошку в засобах масової інформації, дослідниця Джоан Феррер-і-Жане помітила послідовність літер по краях і віднесла її до палеолатиноамериканського алфавіту /

“Принаймні 6 знаків було б втрачено в розділеній ділянці предмета, але якби знахідка була повністю симетричною, і знаки повністю займали три з чотирьох боків пластини, загальна кількість досягла б 32 знаків”, – пояснила Феррер-і-Жане.

“Шкода, що останню частину алфавіту було загублено, [оскільки] саме там, як правило, бувають найбільш виражені відмінності”.

Тартессіанська статуя, датована приблизно 700-575 рр. до н. е./

Давнє писання і Тартесійський народ

  1. Багато що з того, що відомо про культуру Тартессоса, оповите міфами. Згідно з Енциклопедією всесвітньої історії, цей народ був відомий у стародавньому світі своїм багатством.
  2. Ефор, історик IV століття до н.е., писав про “дуже процвітаючий ринок під назвою Тартесс, де річкою перевозили багато олова, а також золота та міді з кельтських земель”, – а Біблія описує тартессів як торговців сріблом, залізом, оловом і свинцем.
  3. Хоча тартессійці мали систему писемності, вони залишили мало письмових свідчень (принаймні тих, про які відомо вченим) – тож більша частина їхньої цивілізації залишається радше загадкою.

Припускають, що народ Тартесса зник приблизно в VI столітті до нашої ери, проте причини цього оповиті таємницею. Західні експерти висувають теорії: можливо, – під впливом економічного тиску, пов’язаного з перевезенням дорогоцінних металів, – цивілізація могла зіткнутися з насильством, або ж суспільство могло бути спустошене землетрусом. Зліт і падіння Тартеса настільки загадкові, що його навіть пов’язують з Атлантидою. Так, знахідка кам’яної таблички пропонує захопливий погляд на “втрачену цивілізацію”.

Дослідники доходять висновку:

“Це відкриття є унікальним прикладом в археології півострова та наближає нас до знань про ремісничі процеси в Тартессі, невидимі дотепер, і водночас дає змогу поповнити наші знання про одяг, зброю та головні убори людей того часу”.

#Археологи #знайшли #послання #загубленої #цивілізації #фото

Source link

Оцініть статтю