Бідність і злидні в дитинстві можуть стати причиною депресії в дорослому житті

Uncategorized

Перенесені в дитинстві злидні, пов’язані з низьким соціальним статусом і малим доходом сім’ї, можуть стати причиною депресії в зрілому віці, стверджує стаття вчених з Університету Дьюка, Північна Кароліна, опублікована в Molecular Psychiatry.

Image by Aamir Mohd Khan from Pixabay

Бідність — це сума безлічі факторів: недолік якісної їжі, статистично більш висока схильність до паління, щоденні переживання, великі ризики. Все це може стати причиною дуже тонких змін функціонування генів і речовин, що відповідають за формування депресії.

В даному дослідженні вчені сконцентрувалися на механізмах експресії гена SLC6A4, що кодує білок — переносник нейромедіатора серотоніну, роль якого у виникненні депресії давно відома. Навіть якщо в ДНК все в порядку з самою послідовністю нуклеотидів, в якій записаний білок-переносник (мутацій немає), проблеми з його синтезом можуть виникати. Сигнал до початку транскрипції дає перший «шматочок» ДНК — промотор, з якого починається зчитування гена. Іноді під дією різних стресових факторів промотор піддається змінам — наприклад, метилювання, що ускладнює або запобігає експресії гена.

Для дослідження взяли 183 дитини 11-15 років і перевірили на симптоми депресії, а потім на те, як мигдалеподібне тіло в їхньому мозку збуджується, коли діти бачать зображення сумних або загрозливих облич. Чим сильніше реакція мигдалини, тим вище ризик виникнення депресії. Через деякий час аналіз повторювали з тією ж групою дітей; до кінця дослідження деякі з них досягли повноліття. Реакцію мигдалеподібного тіла на страшні картинки зіставляли з рівнем метилювання промоторів гена SLC6A4.

Виявилося, що діти, які виросли в бідних сім’ях, мали підвищений рівень метилування в порівнянні зі своїми багатими однолітками. Можливо, саме цей фактор придушував в їх мозку вироблення рецепторів серотоніну — а це один з факторів депресії. Їх мигдалеподібне тіло на фМРТ поводилося активніше, ніж у дітей із забезпечених сімей.

Дослідження доводить, що у вас може бути все в порядку зі спадковістю, але життєві обставини можуть «виключити» навіть нормальні гени і привести до хвороби.

#Бідність #злидні #дитинстві #можуть #стати #причиною #депресії #дорослому #житті

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар