Названо планети, які потенційно придатні для життя

Лайфхаки

Дослідники з Єльського університету заявили, що так звані «екзопланети Татуїн» можуть бути більш придатними для життя, ніж вважалося раніше

Захід сонця на екзопланеті типу Татуїн.

Захід сонця на екзопланеті типу Татуїн. Зображення з сайту NASA/JPL-Caltech/Університету Арізони.

Екзопланети Татуїн у подвійних зоряних системах

Татуїн був вигаданим зображенням планети з двома зірками. Такі системи називаються подвійними зоряними системами, і вони досить поширені у реальному Всесвіті.

У рамках дослідження вчені на чолі з Маленою Райс з Єльського університету зосередилися на 40 подвійних зоряних системах. У них планети обертаються навколо однієї з зірок, а друге світило, в свою чергу, обертається навколо цієї зірки і всієї її планетної системи. Зірки гравітаційно пов’язані між собою, отже, є подвійними. Усі досліджені науковцями подвійні зоряні системи мають принаймні одну планету. Райс та її колеги виявили, що в цих системах існує дивовижна кількість вирівняних орбіт.

«Ми вперше показали, що існує несподіване скупчення систем, у яких все вирівняно. Планети обертаються точно в тому ж напрямку, що й перша зірка, а друга зірка обертається в цій системі в тій же площині, що й планети», — пояснила Райс.

Для створення 3D-геометрії планет у подвійних зоряних системах дослідники використовували різні джерела. Серед них — каталог високоточної зоряної астрометрії Gaia DR3, таблиця складових параметрів планетних систем Архіву екзопланет NASA (PSCompPars) та каталог TEPCat, де зібрані результати вимірювань кутів спін-орбіта екзопланет.

Цікаве по темі: Виявлено, де у космосі більше води ніж на Землі

Хороші новини для потенційно придатних для життя світів

Результати також підкреслюють високу вірогідність існування життя на планетах у таких вирівняних системах. За словами Райс, навколишнє середовище для цих екзопланет типу Татуїн було б більш стабільним, ніж у неприєднаних системах:

«Це може свідчити про те, що планетарні системи прагнуть до впорядкованої конфігурації. Це також хороша новина для формування життя в цих системах. Зоряні супутники, які вирівняні по-іншому, можуть спричинити хаос у планетних системах, перекидаючи їх або з часом розжарюючи планети спалахами».

Однак придатні для життя планети все одно будуть дещо відрізнятися від Землі. У деякі сезони, через наявність двох зірок, половина планети буде освітлена сонячним світлом від однієї зірки, тоді як друга зірка освітлюватиме іншу сторону. Можна подумати, що сонячне світло від двох зірок зробить планету надто гарячою, але це не так. Це тому, що одна з зірок знаходиться набагато далі, ніж інша. Тому її сонячне світло і тепло будуть слабшими.

В інші пори року обидві зорі освітлювали б один бік планети. І через різницю у відстанях одна з зірок виглядала б набагато більшою і яскравішою за іншу.

Хоча Татуїн був вигаданим світом, існує багато планет, які дійсно мають два, а іноді й більше сонць. Ми ще не знаємо, чи заселена якась із справжніх екзопланет Татуїну, але чим більше ми дізнаємося, тим більш імовірним це здається.

Ознайомтеся з іншими популярними матеріалами:

Вчені знайшли місце на Марсі, де могло існувати життя

Місячні та сонячні затемнення у 2024 році: коли чекати та чи побачать їх українці

Вчені виявили майже 20 унікальних космічних явищ: чи небезпечні вони

За матеріалами earthsky.org.

Prompt
#Названо #планети #які #потенційно #придатні #для #життя

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар