Прототип кабіни місячного Starship випробували представниками NASA

Uncategorized

Завдяки звіту представників NASA про візит в компанію Ілона Маска вперше з’явилися фотографії органів управління Starship.

©Catherine Koerner

На початку травня представники Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США (NASA) провели своєрідну інспекцію підрядників, що працюють для програми «Артеміда». Фотографіями з візиту в SpaceX поділилися в соціальних мережах Джим фрі (Jim Free) і Кетрін Кернер (Catherine Koerner) — два високопоставлених керівника дирекції з розробки засобів для пілотованого освоєння космосу NASA (Exploration Systems Development).

Під час відвідування, мабуть, найважливішого для безпосередньої висадки на Місяць підрядника, Джим і Кетрін особисто познайомилися з прототипом кабіни Starship HLS (Human Landing System). Всі зроблені в ході цього візиту знімки, які чиновники NASA виклали в інтернет, користувачі порталу Reddit зібрали воєдино. Вони ж провели корекцію зображень, щоб деякі деталі можна було розгледіти краще.

Ті, хто бачив, як астронавти працюють в іншому кораблі SpaceX — Crew Dragon — знайдуть цей прототип дуже знайомим. Так само крісла екіпажу розташовані перед трьома сенсорними моніторами. Тільки в даному випадку додані ще три величезних портретно орієнтованих панелі, на які виводиться вид місячної поверхні з висоти. Ймовірно, це імітація ілюмінаторів Starship HLS. А може, просто елемент додаткового занурення в атмосферу майбутніх місій для тих, хто відчуває прототип. І крісел два, а не три — в перших висадках на Місяць буде спускатися всього пара астронавтів.

Збільшений фрагмент фото інтерфейсу Starship HLS-індикатор роботи двигунів. Видно шість Raptor (три вакуумних з великим соплом і три атмосферних з маленьким). У пілонах видно ще чотири двигуни, їх назва, функціонал і потужність невідомі / ©TJ Cooney

Інтерфейс на екранах схожий, але не ідентичний такому у Crew Dragon — в ньому вже видно внесені спеціально для Starship HLS зміни. З того, що можна розгледіти, увагу привертає розташований в правому верхньому куті самого правого дисплея індикатор роботи двигунів. На ньому видно шість комірчин, відповідних маршовим двигунам Raptor – три великого діаметру, три маленького.

Це означає, що під час дизайну інтерфейсу була обрана конфігурація корабля одночасно і з адаптованими до вакууму соплами і з тими, що оптимальні для роботи в атмосфері. Чому так – питання відкрите, наскільки відомо, Starship HLS ні в якому з існуючих варіантів місій за програмою «Артеміда» на Землю повертатися не буде. А значить і атмосферні Raptor йому не потрібні. Можливо – просто використовували старий дизайн “звичайного” Starship, а можливо справа в черговій зміні концепції, про яку поки не повідомлялося.

Найцікавіше – на цьому ж індикаторі видно чотири двигуни набагато менше, ніж Raptor. Раніше в жодній схемі їх не було, як і взагалі чотирьох пілонів в нижній частині корабля. Швидше за все, це артефакт дістався від Crew Dragon, там цей блок інтерфейсу має таку форму. Однак у Crew Dragon в кожному пілоні розташовані по два кружечки – індикатора двигунів SuperDraco, а на прототипі Starship HLS там по одному невідомому.

Зображення на вертикальні монітори позаду основних виводиться у веб-браузері. Для SpaceX це звичне рішення, навіть інтерфейс на сенсорних дисплеях управління реалізований так само / ©Jim Free

Що дивно, на індикаторі відсутні додаткові двигуни м’якої посадки, розташовані на корпусі ближче до носової частини. Їх планували використовувати на фінальній ділянці Зниження, щоб не піднімати багато пилу з поверхні. Двигунів орієнтації теж немає.

Серед інших деталей інтерфейсу настільки ж цікавих і інформативних, як індикатор роботи двигунів, не видно. Помітні покажчики орієнтації корабля в просторі, місця посадки, швидкості і висоти польоту над поверхнею. У лівій частині екрана присутній якийсь графік, але що на ньому відображається розібрати неможливо.

Безумовно, перший погляд на користувальницький інтерфейс місячного Starship цікавий. Особливо враховуючи, що він майже напевно буде уніфікований для всіх пілотованих модифікацій корабля. І по ньому вже можна судити про деякі технічні рішення, нехай і тільки в загальних рисах. Але важливо пам’ятати – це лише рання стадія розробки, компанія Ілона Маска славиться різкими змінами курсу в розпал роботи над проектом.

#Прототип #кабіни #місячного #Starship #випробували #представниками #NASA

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар