Річки вологого повітря в атмосфері прискорюють танення Гренландії

Uncategorized

Згідно з дослідженням Університету Вісконсін-Медісон, атмосферні річки – що розтягнулися на тисячі кілометрів потоки вологого повітря від самих тропіків – є ключовим фактором, що прискорює танення льодовиків над Північною Гренландією.

Вчені Університету Вісконсін-Медісон досліджували атмосферні річки над Гренландією. Атмосферні річки іноді розтягують на тисячі кілометрів. Вони переносять вологу з тропіків в інші частини земної кулі. Вони є необхідною частиною глобального погодного циклу і можуть принести необхідні дощі в посушливі райони. Але вони сприяють і виникненню небезпечних повеней.

» За останні 30 років в гренландському льодовиковому щиті спостерігається прискорене танення льодовиків”, — говорить провідний автор роботи Кайла Меттінглі. – “Наше дослідження показує серйозний вплив атмосферних річок на північно-східну частину льодовикового покриву».

Гренландія покрита крижаним щитом товщиною близько 3000 метрів. Він містить достатньо води, щоб підняти рівень моря на 7 метрів. Протягом тисячоліть льодовиковий щит відігравав важливу роль у регулюванні температури та клімату Землі, але його стабільність загрожує зміною клімату.

Супутниковий знімок. Атмосферні річки починаються з цих блакитних точок-ставків талої води на льодовому щиті. Центр Sentinel блакитні ставки з талою водою розкидають лід Північно-Східної Гренландії на цьому супутниковому знімку Sentinel-2, зробленому в серпні 2019 року. Атмосферні річки над Гренландією прискорюють танення льодовиків, а отримані ставки та річки поглинають більше сонячного світла, ніж навколишній лід, ще більше прискорюючи танення.

Потепління починається з атмосферних річок, які формуються на північно-західній стороні Гренландії і рухаються на схід, створюючи так звані вітри Фена. Ці вітри зазвичай виникають, коли вологе повітря стикається з горами або крутим узбережжям Гренландії. Коли вологе повітря піднімається вище, воно конденсується і випадає у вигляді дощу або снігу, виділяючи тепло в атмосферу. Ставши більш теплим і сухим, повітря продовжує рухатися над крижаним щитом вниз по північно-східній стороні Гренландії.

За словами Меттінглі, ціе локальне потепління посилюється над північно-східним льодовим потоком Гренландії – областю льоду, що швидко рухається, який простягається далеко вглиб материка і поступово зносить величезні шматки крижаного щита в океан. Посилення теплих атмосферних річок призводить до утворення басейнів талої води і річок, що течуть по льодовику. Вони поглинають більше сонячного світла, ніж сам льодовик і теж прискорюють танення.

“За прогнозами, кількість вологи, що переноситься атмосферними річками, буде збільшуватися в при всіх сценаріях потепління клімату”, – говорить Меттінглі. — “Це може посилити вплив танення в північно-східній Гренландії”.

#Річки #вологого #повітря #атмосфері #прискорюють #танення #Гренландії

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар