Фізики створили дешевий і простий в управлінні і використанні рідинний лазер.
Фізики з Університету Цукуби в Японії розробили лазер, що перелаштовується та працює на основі крапель рідини. На відміну від раніше створених крапельних лазерів, новому пристрою не потрібні спеціальні умови. Технологія допоможе створити дешеві і гнучкі пристрої для оптичного зв’язку.
Для своєї розробки дослідники використовували “ефект лотоса”. Ці рослини відомі своєю здатністю очищатися від пилу. Через мікроскопічні горбки на поверхні листа краплі води не випаровуються, але формують майже ідеальні сфери, які скочуються вниз, захоплюючи за собою частинки пилу.
Фізики використовували подібний підхід для створення рідких крапель, які можуть діяти як лазери, залишаючись стабільними до місяця. Вони використовували іонну рідину тетрафторборат 1-етил-3-метилімідазолію і змішували її з барвником. Кварцову підкладку для “рідкого лазера” дослідники покрили наночастинками фторованого кремнезему, щоб поверхня відштовхувала рідини, як лист лотоса.
У серії експериментів вчені показали, що, якщо нанести за допомогою звичайного комерційного струменевого принтера на таку оброблену кремнієву підкладку підготовлену рідину, крихітні крапельки формують практично ідеальні сфери.
Такі краплі можуть залишатися стабільними протягом як мінімум 30 днів. Форма і стійкість до випаровування дозволяють краплі зберігати оптичний резонанс при збудженні лазерним джерелом накачування. А управляти лазером можна продуваючи поверхню газоподібним азотом: це зрушує лазерні піки в діапазоні від 645 до 662 нм, злегка деформуючи форму крапель.
Дослідники відзначають, що всі сучасні крапельні лазери вимагають спеціальних умов і не можуть працювати в повітрі, оскільки краплі швидко випаровуються. Представлена розробка – перший дешевий і доступний рідинний лазер.
#Розроблено #рідкий #лазер #який #не #випаровується #повітрі
Source link