У протопланетному диску далекої зірки виявлена вода (фото)

Подорожі

Молода зірка V883 Оріона розігріла хмару, що оточує її, перетворивши в газ змерзлі частинки. Це дозволило дослідити структуру протопланетного диска за допомогою радіотелескопа і помітити в ньому велику кількість води.

V883 Оріона: погляд художника / ©ESO, L. Calсada

Коли в центральній області газової хмари народжується молода зірка, залишки її речовини утворюють протопланетний диск, з якого в майбутньому можуть виникнути планети, астероїди і комети. Таким хмарою оточена V883 Оріона, розташована в 1300 світлових роках від нас. Команда астрономів на чолі з Джоном Тобіном (John Tobin) використовувала масив радіотелескопів ALMA, щоб розглянути структуру протопланетної хмари далекої зірки, і виявила в ній великі маси води. Їх стаття опублікована в журналі Nature.

Деякі молекули води включають важкий ізотоп водню, дейтерій. Вони утворюються при злегка інших умовах, ніж звичайні, дозволяючи визначити місце їх походження. Зокрема, вміст важкої води в деяких кометах Сонячної системи ідентичний її кількості на Землі. Це вважається одним з аргументів на користь гіпотези, згідно з якою велика частина води була принесена на нашу планету саме кометами. На те ж вказала і робота, проведена Тобіном і його співавторами.

Структура протопланетної хмари V883 Оріона: внизу, зліва направо – розподіл в ній води, пилових частинок і моноксиду вуглецю / ©ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), J. Tobin, B. Saxton (NRAO / AUI / NSF)

Астрономам допомогла незвично висока температура протопланетного диска V883 Оріона. Не так давно молода зірка сильно спалахнула, нагрівши хмару, яка її оточує. В результаті вода та інші сполуки тут перейшли зі звичайного замороженого виду в газоподібну фазу. Це сильно полегшило отримання спектрів і дозволило з’ясувати розподіл звичайної і важкої води, чадного газу (CO) і пилу.

Води в диску V883 Оріона виявилося виключно багато – як мінімум, в 1200 разів більше, ніж на всій Землі. За словами вчених, нові спостереження дозволяють замкнути ланцюжок переміщення води з міжзоряного середовища в протопланетні хмари і далі – на планети, які з’являються в них, такі як наша. Втім, поки питання про походження вологи на Землі залишається остаточно невирішеним. Деякі дані показують, що вона могла утворитися в результаті геологічних процесів на самій планеті, причому одночасно з нафтою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


#протопланетному #диску #далекої #зірки #виявлена #вода #фото

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар