Учені дізналися, який алкоголь і в якій кількості п’ють європейці

Uncategorized

У минулому вчені розглядали національні моделі споживання спиртного в Європі. Однак через економічні та політичні зміни, що відбулися в регіоні, вони могли перестати бути актуальними, тому дослідники вирішили оновити дані. Свіжий аналіз показав, що більшість європейських країн стабільні в плані питних звичок.

by @freepik

У науковій роботі, опублікованій у журналі Addiction, автори розглянули ситуацію в державах Євросоюзу, а також в Ісландії, Норвегії та в Україні у 2000, 2010, 2015 і 2019 роках. В основу аналізу лягли відомості системи моніторингу ВООЗ про споживання алкоголю на душу населення, типи напоїв і манеру їхнього пиття, переважний статус споживання спиртного (утримання від алкоголю протягом життя, нинішнє споживання, споживання в минулому, епізодичне зловживання).

Крім того, дослідники оцінили пов’язану з алкоголем шкоду, вивчивши дані про стандартизовані за віком втрати років життя з урахуванням інвалідизації (DALYs) і смерті на 100 000 осіб (тільки за 2019 рік).

За результатами аналізу вчені розподілили країни на шість груп. Дві третини розглянутих держав у 2019 році залишилися в тому самому кластері, що й у 2000-му.

by @vermenko.denis

До “винопийних” країн, жителі яких споживають багато вина, але мало пива та міцного алкоголю, віднесли Францію, Грецію, Італію, Португалію та Швецію. Серед них же зареєстрували найнижчий рівень загального споживання алкоголю.

До другої групи, з перевагою до пива і відносно низьким споживанням міцних напоїв, потрапили Австрія, Бельгія, Данія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Словенія та Іспанія. Також для цих країн виявився характерним високий рівень споживання спиртного приїжджими і туристами.

by @user1301303

Хорватію, Чехію, Угорщину, Польщу, Румунію та Словаччину віднесли до країн, які п’ють найбільше пива і багато алкоголю загалом. У цій групі виявили найбільшу поширеність важкого епізодичного пияцтва у населення.

Естонію, Латвію і Литву зарахували до групи з високим споживання спиртного, включно з пивом та іншим алкоголем. Крім того, країни Балтії відзначилися найнижчими в Європі показниками споживання вина і кількості непитущих, але водночас невисокою поширеністю важкого епізодичного пияцтва.

У п’яту групу, для якої характерні високе і регулярне споживання спиртного, але при цьому – низька поширеність питущих і найвища частка непитущих серед населення, увійшли Україна, Болгарія і Кіпр. Також у цих країнах найменше виражене важке епізодичне пияцтво.

У заключну групу виокремили країни з найвищою часткою питущого населення і жителів, які епізодично зловживають алкоголем. Серед них – Фінляндія, Ісландія, Ірландія, Люксембург і Мальта.

by @master1305

Дослідження виявило значний зв’язок між характером споживання алкоголю, смертністю та шкодою спиртного для здоров’я. У країнах, де поширене споживання міцних напоїв та/або пияцтво – в Естонії, Латвії, Литві, Болгарії, в Україні та на Кіпрі, – відмічено найвищі середні показники смертності та шкоди здоров’ю через алкоголь.

З огляду на те, що загальний рівень “алкоголізації” в Європі залишається високим, автори закликали шукати способи змінити моделі споживання спиртного, які склалися в регіоні і які призводять до зростання захворювань і кількості смертей. Нещодавно група японських учених встановила, що результати генетичного тесту на метаболізм алкоголю здатні спонукати тих, хто випиває, обмежити шкідливу звичку.

#Учені #дізналися #який #алкоголь #якій #кількості #пють #європейці

Source link

Оцініть статтю