За даними Світового банку протистояння між Сполученими Штатами та Китаєм шкодить розвитку технологій та негативно впливає на різні галузі, сповільнюючи їх прогрес
Світовий банк попереджає, що технологічне відокремлення та торговельні обмеження, спричинені напруженістю у відносинах між США та Китаєм, шкодять генеруванню знань та інноваціям в обох наддержавах, створюючи довгострокову загрозу для зростання, зокрема в усій Азії.
Поглиблення розбіжностей між двома найбільшими економіками світу наразі є «найбільш нагальною проблемою в Азійсько-Тихоокеанському регіоні», — йдеться у піврічному економічному звіті банку, опублікованому в п’ятницю, 31 березня.
«Двосторонні обмеження на потоки технологій та співпрацю між великими країнами можуть зменшити глобальну доступність знань», — заявили в Світовому банку, додавши, що емпіричні дані свідчать про негативний вплив нещодавніх обмежень на компанії в Китаї та США, а також на їхніх головних торговельних партнерів.
Попередження пролунало на тлі того, що стосунки між США і Китаєм впали до найгіршого рівня з моменту нормалізації дипломатичних відносин між країнами в 1979 році.
Президент Китаю Сі Цзіньпін «стає все більш напористим» щодо Гонконгу і Тайваню, а також у Південно-Китайському морі, і підтримує президента країни-окупанта, незважаючи на вторгнення рф в Україну.
У США Джо Байден перейняв багато агресивних стратегій свого попередника щодо Китаю, включаючи тарифи та широкий експортний контроль, спрямований на те, щоб перекрити доступ китайських компаній до критично важливих технологій, таких як напівпровідники.
В якості останньої ознаки поглиблення розбіжностей між Китаєм і Заходом президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у четвер, 30 березня, закликала ЄС розробити «нові захисні інструменти для торгівлі чутливими технологіями», такими як квантові обчислення і штучний інтелект, в рамках «зменшення ризиків» для галузей промисловості блоку від амбіцій Китаю.
Раніше ми писали, що Японія приєднується до США, обмежуючи експорт обладнання для виробництва чіпів до Китаю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: США знайшли спосіб загальмувати розвиток ШІ в Китаї за допомогою нових чіпів від Nvidia
Згідно з висновками Світового банку, що засновані на аналізі патентних тенденцій у США та Китаї, заходи, вжиті Пекіном і Вашингтоном після 2018 року, завдали шкоди корпоративним інноваціям в обох країнах. Це, як результат, загрожує підірвати десятиліття стабільного економічного зростання в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а також співпрацю в боротьбі зі зміною клімату.
«Як тільки ви переходите від відкритих, інтегрованих ринків, які регулюються передбачуваними правилами торгівлі, до протекціонізму, торговельного поділу і політично обумовленого вибору, ви вводите невизначеність, яка не йде нікому на користь», — сказав Аадітя Матту, головний економіст Світового банку у Східній Азії та Тихоокеанському регіоні.
Іншим країнам було б складно використовувати ефект масштабу, якби їм довелося дотримуватися суперечливих технологічних стандартів, встановлених різними урядами, додав Матту.
Хоча деякі країни Південно-Східної Азії, Індія та деякі інші намагаються диверсифікувати виробничі та технологічні ланцюжки постачання з Китаю, Світовий банк попередив, що з’являються нові проблеми.
«На перший погляд були створені нові можливості. Ви бачите різке збільшення експорту з В’єтнаму, особливо до США, а також різке збільшення експорту з Індонезії, особливо до Китаю, — сказав Матту. — Але ці можливості можуть бути підірвані подальшим розривом відносин між США і Китаєм, який порушує торговельні потоки і збільшує витрати компаній, змушуючи їх розділяти свої ланцюжки поставок, щоб уникнути порушення експортних обмежень. Невизначеність може призвести до зменшення інвестицій».
Нагадаємо, що США припиняють видавати експортні ліцензії китайської компанії Huawei.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Китай посилює фінансовий та технічний нагляд за корпораціями
Особливо це стосується забезпечення доступу до нових «зелених технологій», оскільки багато азіатських країн, що розвиваються, все ще сильно залежать від викопного палива, хоча й прагнуть перейти на відновлювану енергетику.
«Ми не повинні допустити того, що сталося з вакцинами, — сказав Матту, маючи на увазі нерівний доступ до щеплень від COVID-19. — Ми повинні забезпечити, щоб ці зелені технології стали справжніми суспільними благами».
Світовий банк прогнозує економічне зростання в регіоні на рівні 5,1% цього року в порівнянні з 3,5% минулого року, що на 0,5 відсоткових пункти вище жовтневого прогнозу.
Банк також заявив, що очікує, що Китай досягне цільового показника зростання на рівні 5,1% у 2023 році, оскільки економіка відновлюється після «політики нульового ковіду» Сі Цзіньпіна.
Але експерти застерігають, що Китай може зіткнутися зі структурним зсувом у бік повільнішого зростання, якщо він не зможе провести економічні реформи, спрямовані на відхід від залежності від експорту та інвестицій.
За винятком Китаю, прогнозується, що економічне зростання регіону впаде до 4,9% у 2023 році з 5,8% минулого року, оскільки уповільнення глобального зростання б’є по залежних від експорту економіках Азії, високі ціни на сировинні товари «з’їдають» внутрішнє споживання, а фінансова жорсткість з боку політиків стримує інвестиції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФРС США підвищила ставку на 0,25 процентних пункти у відповідь на кризу в банківському секторі
Влада США може змусити ByteDance продати TikTok: подробиці
Влада США висунула звинувачення проти глави Terraform Labs До Квона
За матеріалами ft.com.
Prompt
#Як #протистояння #між #США #та #Китаєм #шкодить #розвитку #технологій #звіт #Світового #банку
Source link