Археологи довели зв’язок між Ізраїлем царя Соломона і царством Савським

Uncategorized

Ізраїльський вчений розшифрував частково збережений напис, знайдений на шийці великого глечика, який датували часом будівництва Першого Єрусалимського храму.

Розкопки проводили поруч з дорогою, по якій до Єрусалимського храму йшли паломники. Там же за часів царя Соломона знаходився адміністративний центр його царства / © The Biblical Archaeology Society

В Jerusalem Journal of Archaeology вийшла стаття доктора Даніеля Вайнштуба (Daniel Vainstub) з Єврейського університету в Єрусалимі (Ізраїль). Автор роботи стверджує, що незрозумілий вченим напис, який вважали ханаанським, належить до іншої мови. І це мова зовсім іншого царства, зв’язки якого з Єрусалимом відзначені в Біблії, але поки не були доведені археологічними свідоцтвами.

Близько десяти років тому, під час розкопок поблизу від Храмової гори в Єрусалимі, археологи знайшли залишки семи великих керамічних глечиків. Їх датували X століттям до нашої ери. Це період правління Соломона — третього єврейського царя. При ньому об’єднане Ізраїльське царство досягло найвищого розквіту. При ньому ж був побудований Єрусалимський храм.

Фрагмент глечика з написом / © Daniel Vainstub

На одному з глечиків збереглася частина напису. Вчені вирішили, що виконана вона ханаанським шрифтом, на основі якого розроблений давньоєврейський шрифт, який використовували в епоху Першого Храму. Протягом останніх десяти років більше десяти дослідників пропонували різні варіанти прочитання, але так і не прийшли до єдиної думки.

Автор нової роботи подивився на питання ширше і звернувся до інших семітських мов. Він визначив, що шрифт — стародавньопівденнойаравійський, тобто його використовували в південно-західній частині Аравійського півострова (територія сучасного Ємену), де в той час панувало царство Савське (воно ж — Сабейське). Жителі цієї держави використовували сабейську мову, яка, як і давньоєврейська, відноситься до семітської мовної сім’ї, але до зовсім інший її підгрупи.

За сучасними уявленнями, сабейська цивілізація сформувалася в кінці II тисячоліття до нашої ери. Столицею царства був Маріб — одне з найдавніших міст Азії. А ще ця держава стала батьківщиною біблійної цариці Шеви, про яку ми знаємо багато чого, крім її імені.

Ця правителька вперше згадується в Першій і Другій книгах Царств і Хронік Біблії. Старий Завіт розповідає про її візит до царя Соломона з золотом, дорогоцінним камінням і верблюдами з пахощами. Цариця Шеви хотіла перевірити, чи так мудрий її колега, як про нього говорять. Згідно з Біблією, цариця була вражена мудрістю і величчю Соломона, а також храмом, який він тільки що побудував. Вона повернулася додому, вихваляючи і царя, і Ізраїль.

На жаль, ця красива історія, як і багато біблійних розповідей, дотепер не мала надійного підтвердження археологічними матеріалами. Не було ніяких свідчень того, що Ізраїльське царство якось було пов’язано з Савським. Доктор Вайнштуб вважає, що він таке свідоцтво знайшов.

На карті показаний шлях з Єрусалиму до столиці Савського царства / © Daniel Vainstub

Згідно з новим дослідженням, якщо прийняти те, що напис на глечику виконано не ханаанським, а сабейським шрифтом, воно стає абсолютно ясним. Такий набір символів відомий і позначав інгредієнт для приготування пахощів. А в Першому і Другому храмах для спалювання готували спеціальну суміш пахощів, що складається з чотирьох елементів. Судячи з усього, в глечику зберігали один з них.

Савське царство в ті часи було найбільшим виробником і експортером пахощів. Раніше вчені припускали, що в Єрусалим вони потрапляли шляхом, як зараз кажуть, паралельного експорту, оскільки пряма торгівля іноземців в Ізраїльському царстві була досить жорстко регламентована (не на користь іноземців).

Однак дослідження кераміки, з якої виготовлений глечик, показало, що зробили його в Єрусалимі, в місцевій великій майстерні. І напис виконали там же — на мові, зрозумілій виробникам товару. Можливо, його зробила людина, що займалася постачанням пахощів. Це демонструє чіткий зв’язок між Єрусалимом часів царя Соломона і царством Савським.

У роботі сказано:

«Розшифровка напису на цьому глечику говорить не тільки про присутність носія сабейської мови в Ізраїлі за часів царя Соломона, але і про систему геополітичних відносин в нашому регіоні в той час. Це свідчення великих торгових і культурних зв’язків, що існували між Ізраїлем часів царя Соломона і царством Савським».

#Археологи #довели #звязок #між #Ізраїлем #царя #Соломона #царством #Савським

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар