Астрономи “позбавили” Сонячну систему від зіткнення з білим карликом-бродягою

Uncategorized

Вчені вивчили магнітне поле білого карлика, який, за прогнозами, повинен зблизитися з Сонячною системою через 29 тисяч років. Виявилося, незвичайний об’єкт “обдурив” вимірювальні прилади за допомогою свого неймовірно сильного магнітного поля.

Ілюстрація білого карлика в поданні художника / © Robert Lea

У 2022 році астрономи Вадим Бобильов і Аніса Байкова виявили в даних космічного телескопа «Gaia» більше 30 зірок, які наближалися до нашої системи в минулому або підлетять в майбутньому на відстань менше одного парсека (3,26 світлового року), тобто ближче, ніж альфа Центавра — найближча до нас зоряна система.

Трьома “рекордсменами” виявилися: GJ 710, яка підлетить до нас через 1,35 мільйона років, HD 7977, що наблизилася до Сонця 2,83 мільйона років тому, і білий карлик WD 0810-353. За даними «Gaia», зустріч з останнім відбудеться всього через 29 тисяч років, зірка підлетить до Сонячної системи на відстань приблизно в 31 тисячу астрономічних одиниць, тобто перетне хмару Оорта — частину нашої системи.

Хмара Оорта – гіпотетична область Сонячної системи, в якій літає безліч крижаних об’єктів з часів формування системи. Воно розташоване на відстані від 50 до 100 тисяч астрономічних одиниць. Вчені вважають, що звідти до нас прилітають довгоперіодичні комети. Саме хмара Оорта становить головну небезпеку в разі зближення Сонячної системи з іншими зірками.

Вкрай малоймовірно, що якась зірка зіткнеться з Сонцем. Але немає сумнівів, що настільки масивний об’єкт зіб’є з орбіт дрібні складові хмари Оорта і ті «посипляться дощем» на планети Сонячної системи.

Тому вчені вирішили придивитися до WD 0810-353 і перевірити ще раз вимірювання від «Геї», які спочатку здалися астрономам підозрілими: спектральні дані не збігалися з очікуваними значеннями для білого карлика.

У базі даних “Gaia” радіальну швидкість — те, наскільки швидко об’єкт наближається до нас — вираховували по спектру випромінювання. На цьому етапі і виникла помилка. Білий карлик WD 0810-353 має дуже сильне магнітне поле в 30 мегагаусів. Як пояснили автори нової публікації, навіть поле менше мегагауса здатне “розщепити” спектральні лінії. І вчені не були впевнені, що ефект сильного поля враховувався при розрахунках за даними «Gaia».

“Розщеплення” ліній водню під дією сильного магнітного поля, накладене на спектр WD 0810-353 (зліва). Інструмент FORS2 телескопа VLT (праворуч) / © Landstreet et al., ESO

Тому для нового дослідження астрономи скористалися спектрографом FORS2 телескопа VLT. Отримавши більш точні дані спектру WD 0810-353, вчені змоделювали магнітне поле об’єкта та вплив цього поля на оцінку радіальної швидкості.

“Ми виявили, що швидкість наближення, зазначена в даних проекту Gaia, є неправильною, і прогнозоване наближення WD0810-353 та Сонця насправді не відбудеться. Більш того, WD0810-353, ймовірно, взагалі не рухається в бік Сонця”, — прокоментував результати співавтор дослідження Стефано Бануло (Stefano Bagnulo), астроном з обсерваторії Арма (Armagh Observatory & Planetarium, Великобританія).

Зате з’ясувалося, що WD0810-353 вкрай цікавий сам по собі як один з найближчих до нас білих карликів з сильним магнітним полем. Його вік – близько трьох мільярдів років, і він якраз входить у фазу охолодження, коли на поверхні таких об’єктів з’являються дуже потужні магнітні поля. Тому автори дослідження, опублікованого в The Astrophysical Journal, закликали продовжити спостереження.

#Астрономи #позбавили #Сонячну #систему #від #зіткнення #білим #карликомбродягою

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар