Астрономи виявили «гарячу» зірку, об’єм якої менший за Сатурна

Uncategorized

Це найменша зірка, що коли-небудь спостерігалася, всередині якої йдуть ядерні реакції. Дослідження опубліковано у Nature Astronomy.

Астрономи під керівництвом китайського Університету Цінхуа виявили найменшу зірку, відому нині. Гарячий субкарлик TMTS J0526B частина екзотичної подвійної системи і всього в сім разів більша за Землю, менша за газові гіганти Сонячної системи — Сатурна і Юпітера. Проте всередині зірки йдуть ядерні процеси, і вона активно випромінює світло.

Дослідники ідентифікували крихітну зірку, розташовану приблизно за 2760 світлових років від Землі, використовуючи дослідницький телескоп Ма Хуатенг Університету Цінхуа. Маса TMTS J0526B втричі менша за сонячну, в її надрах «горить» гелій, а температура поверхні перевищує 2 000 °С.

Радіус зірки робить її найменшим подібним об’єктом. Мертві нейтронні зірки компактніші, але в їх надрах вже не йдуть ядерні реакції і вони не випромінюють світло в оптичному діапазоні.

Крихітна зірка є частиною подвійної системи, до якої також входить більший білий карлик TMTS J0526A. Дві зірки обертаються навколо загального центру мас із періодом приблизно 20 хвилин. Цікаво, що масивніший J0526A не видно при прямих спостереженнях, але вчені знають про його існування завдяки гравітаційному впливу на J0526B.

Існування такої унікальної подвійної системи, що складається із надлегких зірок, із надзвичайно коротким орбітальним періодом, було передбачено теоретично, але ніколи раніше не виявлялося, зазначають автори дослідження. Перше пряме спостереження проливає світло формування надмалих зірок.

Дослідники вважають, що субкарлики формуються внаслідок масообміну всередині подвійної системи. Подальші дослідження допоможуть підтвердити цю теорію та знайти нові зірки, які за розміром менші за планети.

До TMTS J0526B однією з найменших зірок, що коли-небудь спостерігалися, був червоний карлик EBLM J0555-57Ab, розташований на відстані 600 світлових років від Землі. На відміну від TMTS J0526B, він лише трохи більший за Сатурна.

#Астрономи #виявили #гарячу #зірку #обєм #якої #менший #за #Сатурна

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар