Дослідники реконструювали глобальну зиму, яка знищила динозаврів

Uncategorized

Дрібний силікатний пил висів в повітрі протягом 10 років, викликавши істотне зниження температури на Землі.

Фото від Science Photo Library

Дослідники реконструювали наслідки зіткнення астероїда із Землею, яке призвело до формування ударного кратера Чіксулуб на півострові Юкатан і, по одній з версій, викликало масове вимирання, яке остаточно знищило динозаврів. Аналіз показує, що домінуючу роль в глобальному похолоданні зіграв дрібний пил, викинутий в повітря.

66,5 млн років тому астероїд розміром 10 – 15 км врізався в півострів Юкатан. Вважається, що цей вплив спровокував глобальну зиму, яка призвела до масового вимирання, в результаті якого загинуло близько 75% видів, в тому числі всі непташині динозаври. Але, як саме змінювався клімат, дотепер було неясно.

Щоб оцінити роль сірки, сажі і силікатного пилу в кліматі після удару, дослідники вивчили мінерали, що збереглися в породі на скам’янілій ділянці в Північній Дакоті і відповідають періоду після падіння Чіксулуба. Аналіз показав, що дрібних частинок силікатного пилу було набагато більше, ніж очікувалося.

Вчені ввели інформацію про частки в кліматичну модель. Вони виявили, що такий дрібний пил залишався в атмосфері до 15 років і сприяв охолодженню поверхні Землі на 15 °C. Вчені припускають, що цей пил міг повністю заблокувати фотосинтез на більш ніж 600 днів після удару, що призвело до масового вимирання видів тварин і рослин, що не були пристосовані до виживання в темряві, холоді і умовах відсутності їжі.

Попередні оцінки виключали вплив цього фактора. Вважалося, що зима, яка послідувала за ударом була викликана головним чином випаровуванням сірки в результаті самого удару, а також сажею, що викидається в результаті широкомасштабних лісових пожеж. Краще розуміння причин і наслідків зіткнення, допоможе оцінити можливі наслідки майбутніх зіткнень з астероїдами.

#Дослідники #реконструювали #глобальну #зиму #яка #знищила #динозаврів

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар