Не так давно Старокостянтинівський “Тепловик” отримав 57 мільйонів гривень від держави за різницю в тарифах, і реструктуризацію боргу комунального підприємства. Здавалось би ось вона свобода, і нарешті комунальне підприємство позбавиться боргового ярма і почне думати про розвиток.
Але міські очільники вирішили по іншому а саме: “104 млн грн (загальний борг підприємства) мінус 10 млн грн (штрафи від держави) = 94 млн грн. А 57 млн грн різниці повністю спрямовані на погашення боргу Нафтогазу: 94 млн грн мінус 57 млн грн = 37 мільйонів гривень. Ці 37 млн грн – залишок боргу перед Нафтогазом, який реструктуризований на 84 місяці з розміром щомісячного погашення (платежу) 440 тисяч гривень. Згідно із законодавством України, ці 440 тис грн щомісяця повинні погашатися з місцевого бюджету, адже це спільне співробітництво. Джерело ”
Борг комунального підприємства вирішили гасити з бюджету міста, за рахунок наших з вами податків. Все б було б і нічого якби в лютому місяці у комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради України була розглянута головна проблема теплопостачальників у цьому опалювальному сезоні — нестача лімітів газу за фіксованою ціною 7,42 грн/м³ та перехід 6-ти підприємств на страховий механізм закупівлі газу від постачальника «останньої надії» (ПОН), за яким ціна на газ вища у 5,5 разів. Сюди віднесли і наше славне місто Старокостянтинів а також Кам’янець-Подільський, Шепетівка Вінниця та інші міста України.
Що далі ?
Комунальне підприємство “Тепловик” очікує платіжку від НАК «Нафтогазу», поміж тим намагається через суд отримати можливість купувати газ безпосередньо у державного підприємства «Укргазвидобування» без комерційного посередника та додаткових націнок.
Чому дані дії не були проведені раніше ? Адже очевидно що закупівля газу на пряму у постачальника вигідніша і прозоріша ніж через ГК «Нафтогаз Трейдинг».
Прямі закупівлі і ціна українського газу.
Газ в Україні видобувають як державні компанії (Укргазвидобування та Укрнафта), та приватні. У 2020 році з 20,2 млрд м3 загального видобутку на Укргазвидобування припало 13,45 млрд м3. Всі дискусії довкола того, якою є справжня собівартість газу в Укргазвидобування виникають через те, що його материнська компанія – НАК «Нафтогаз України» – тривалий час не публікує таких даних.
2,60 грн за куб. Така сума звучала в інтерв’ю на той час в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка в лютому 2021 року. Таку ж цифру він назвав під час виступу на форуму «Україна 30. Платіжка»: «Собівартість видобутку державною компанією «Укргазвидобування» – приблизно 2,6 грн за кубометр. Продається цей газ за 6,99 грн (тариф Нафтогазу на той момент, – Ред.), але в 6,99 гривні також входить тариф на транспортування газу магістральними газопроводами. Також в цю ціну включаються податки, які платить Нафтогаз до держбюджету, з цих податків виплачуються зарплати бюджетникам, пенсії, фінансується оборона держави, в цю ціну входять дивіденди, які йдуть у держбюджет».
Чому комунальні підприємства збиткові ?
Проблема комунальних підприємств в відсутності чіткої стратегії розвитку в регіоні. Ми часто стаємо свідками того як під час опалювального сезону наші браві комунальники починають розривати вулицю і ремонтувати ще радянські комунальні мережі, під час опалювального сезону починають шукати фінансування та спеціалістів. Цікаво читати на сторінках в соціальних мережах керівників про “Благодатну теплу зиму і можливість зекономити на цьому”. Хочется запитати, а коли буде розроблена та реалізована програма по модернізації теплових мереж, саме через оті іржаві труби які гріють вулицю, а не ваш будинок ви платете тисячі гривень за опалення ? Щоб кінцевий споживач не думав як поставити “індивідуальне опалення” а знав що він може оплатити рахунок за теплопостачання.
Коли вже нарешті комунальне підприємство стане прикладом для приватних компаній, здавалось би підтримка міської влади, змога брати участь у державних закупівлях, можливість надавати безліч послуг безпосередньо для кінцевих споживачів і все одно кредит щоб погасити минулі кредити, суди, і бюрократична тяганина.