Гриб, яки харчувався мертвими рослинами, переключилися на живі

Технології

Представники роду міцена – це сапротрофі гриби, які живуть завдяки  органіки, що розкладається. Однак деякі з них навчилися проникати в живі тканини рослин — вчені називають це початковим етапом взаємовигідного симбіозу і звинувачують в такому переході людей.

Гриб Mycena subcyanocephala / © Cho Fungi via Reddit

Мікологи, тобто фахівці з грибів, зазвичай розподіляють своїх «підопічних» за трьома екологічними групами. Перша – сапротрофи, які харчуються залишками мертвих істот, головним чином рослин. Друга – паразити, які живуть завдяки якогось іншого організму і при цьому шкодять йому. Нарешті, мутуалісти, вони теж тісно взаємодіють з іншими видами, але не завдають шкоди, а пов’язані з ними взаємовигідними відносинами.

Однак в біології таке “розкладання по поличках” не завжди добре працює. Автори статті для екологічної мікробіології підтвердили це шляхом вивчення грибів роду міцена, він широко поширений і налічує безліч видів. Міцени відомі як сапротрофи, однак з нової статті випливає, що вони також навчилися проникати в живі рослини.

В ході дослідження вчені проаналізували бази даних, що описують ДНК грибів з мікоризних коренів 10 видів рослин і виділили серед них фрагменти геному міцени. Потім вони оцінювали ізотопний склад плодових тіл (базидіокарпів) гриба з п’яти різних середовищ існування, а саме співвідношення ізотопів вуглецю 13C/12C та азоту 15N/14N.

Така оцінка дозволяє дізнатися тип харчування гриба, тобто віднести його до сапротрофам, мутуалістам або паразитам. Відмінності в складі ізотопів грибів з різною екологією визначаються тим, звідки вони отримують органічні сполуки, це своєрідна впізнавана природна «мітка» їх джерел.

В результаті міцена виявилася єдиним сапротрофним грибом, ДНК якого виявлена в тканинах дев’яти з десяти вивчених рослин. При цьому гриб не пошкоджує коріння — ніяких патологічних змін в них автори не помітили. Водночас ізотопний склад міцени має проміжні значення — щось середнє між тими, що відповідають «чистим сапротрофам» і «чистим мутуалістам».

Виходить, що міцена почала перехід від одного способу життя — харчування розкладною органікою — до мутуалістичного симбіозу з рослинами. Гриби постачають рослині необхідний їм азот, натомість отримуючи сполуки вуглецю. Це зайвий раз підкреслює умовність поділу грибів на три взаємовиключні категорії і дає зрозуміти, що ті цілком можуть поєднувати різні стратегії або перемикатися з однієї на іншу.

При цьому екологічний зв’язок міцен і їх господарів тільки виник і поки складно сказати, який характер вона прийме в майбутньому. Цілком можливо, що міцена виявиться паразитичним грибом.

Істотно, що причини, за якими міцена почала змінювати свій спосіб життя, можуть бути пов’язані з діяльністю людини. Автори припускають, що посадки які складаються з рослин одного виду (в тому числі лісосмуги), які зараз займають величезні площі, допомогли грибу-сапротрофу перейти з мертвих на живі рослини.

#Гриб #яки #харчувався #мертвими #рослинами #переключилися #на #живі

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар