Кривавий Місяць середньовічних ченців прояснив причини малого льодовикового періоду

Uncategorized

Зазвичай вулканічну активність минулих століть і тисячоліть визначають за складом зразків льоду, взятих в Антарктиді, Гренландії або на високогірних льодовиках. Правда, такі методи працюють не у всіх випадках. Вчені запропонували пошукати сліди невідомих вивержень в середньовічних хроніках — і отримали несподіваний результат.

Ілюстрації до описів місячних затемнень в середньовічних монастирських хроніках / © Sеbastien Guillet et al.

Однією з причин настання малого льодовикового періоду (XIV-XVIII століття) кліматологи називають вулканічну активність, яка різко зросла в кінці середньовічного кліматичного оптимуму (X-XIII століття). У 2013 році група вчених назвала конкретного винуватця — вулкан Самалас на острові Ломбок (Індонезія), який вибухнув в 1257 році.

Не всі дослідники згодні з тим, що тільки виверження Самаласа призвело до малого льодовикового періоду. Вони вважають, що вулканічна активність зросла до XIII століття повсюдно. Ось тільки керни з льодових шапок Землі цю активність не цілком підтверджували.

Під час малого льодовикового періоду похолодало так сильно, що стала замерзати Темза. Картина пензля Абрахама Хондіус / © wikipedia.org

У журналі Nature вийшла робота групи вчених, які для уточнення інформації про вулкани звернулися до не зовсім звичного для кліматологів джерела — середньовічним хронікам. Але шукали в них зовсім не опис вивержень.

Середньовічна Європа була не найбільш геологічно активним місцем. Виверження на планеті зазвичай траплялися в тих місцях, де не було ченців, які змогли б залишити їх опису в хроніках. А ось Місяць бачили всі — і монах з європейського скрипторія, і арабський звіздар. Авторів нового дослідження цікавили записи, що розповідають про місячні затемнення.

Коли в кінці Темних століть в руки європейських вчених потрапили знання давньогрецьких і арабських астрономів, вони змогли визначати ті затемнення, які були обумовлені небесною механікою, — іншими словами, передбачати їх. В результаті місячні затемнення мали велике значення в житті християнського суспільства. За деякими з них визначали релігійні свята, за іншими — оптимальні моменти для тих чи інших дій.

Зрозуміло, що використовувати в релігійній практиці можна лише передбачуване явище. А ось якщо воно раптом відбувається, але ніякого передбачення не було, то це вибивається з нормального перебігу життя — і таку подію потрібно пояснювати (якщо не вдається промовчати про нього). Традиційно непередбачені затемнення пояснювали карою Божої за будь-яку дію християн. І це обов’язково фіксували в монастирських хроніках.

Також до ознак Божого гніву відносили зміни кольору Місяця. Останню довгий час взагалі вважали художньою вигадкою: кривавий Місяць з монастирських манускриптів вважали наслідуванням відповідного місця з Одкровення Іоанна Богослова. Зараз відомо, що колір Місяця для земного спостерігача дійсно міг змінюватися. І відбувалося це якраз в період виверження вулканів, які навіть знаходяться далеко від Європи.

Річ у тім, що при виверженні в атмосферу планети викидаються аерозолі, які блокують сонячне світло і сприяють охолодженню поверхні. Але, крім того, ці ж аерозолі змінюють колір супутника нашої планети для спостерігачів з поверхні Землі. Навряд чи вони бачили його «криваво-червоним», але ось червоно-помаранчевим — цілком ймовірно.

Місяць ось такого кольору могли бачити середньовічні ченці / © Giuseppe Donatello

Автори роботи вивчили записи по 187 місячним затемненням, що трапилося в 1100-1300 роках. Відокремили ті, які пояснювалися астрономічними причинами. Порівняли ці дані з аналізом крижаних кернів, а також інформацією по річним кільцям дерев за той же період. Додали дані з хронік, де описано зміна кольору Місяця (тобто коли вміст аерозолів в атмосфері підвищувався). І збудували хронологію ланцюжка вивержень, що відбулися в різних частинах планети в епоху європейського Високого Середньовіччя.

Переглянута хронологія вулканічної активності в XII-XIII століттях / © Sеbastien Guillet et al.

Частина цих вивержень співвідноситься з уже відомими даними — наприклад, виверження Самаласа в 1257 році, про який ми згадали вище. А ось шість вивержень поки «не впізнані». Імовірно, вони відбулися в 1108, 1171, 1182, 1230, 1276 і 1286 роках. Тепер потрібна робота з пошуку їх слідів.

Автори вважають, що нові дані допомагають краще зрозуміти причини середньовічного похолодання, яке в деяких частинах Північної півкулі стало справжньою катастрофою.

#Кривавий #Місяць #середньовічних #ченців #прояснив #причини #малого #льодовикового #періоду

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар