Шкідливі наслідки для вашого здоров’я

Uncategorized

Про те, що харчуватися фастфудом шкідливо, кажуть всі і всюди. Але що саме шкідливо і чому, ми постараємося сьогодні розібратися.

Image by DanaTentis from Pixabay

Мережі швидкого харчування зовсім не задаються метою завдати шкоди нашому з вами здоров’ю. Їх мета – зробити смачно, красиво і дешево. Дешево, природно, для них. Вам повинно сподобатися, і ви обов’язково повинні прийти ще. Це бізнес – і нічого зайвого. Ось тільки в цій формулі немає слова «безпечно». Тому що якщо робити їжу безпечною для людського організму, то вона буде коштувати набагато дорожче. А це вже інший бізнес – ресторанний. Справжній, де є шеф-кухар і су-шеф, де овочі купують вранці на ринку, а устриці привозять з Франції. Але такі ресторани не кожному по кишені. Фастфуд – це масове виробництво. А воно вимагає інших рецептур і інгредієнтів, іншого ставлення до продуктів. Хочете швидко і дешево? Тоді подивіться, що ви отримаєте.

Сіль

Кухонна сіль (хлорид натрію, NaCl) життєво необхідна людині. Вона бере участь у виробленні соляної кислоти – важливого компонента шлункового соку. Її недолік, так само як і надлишок, негативно позначається на організмі. Але фастфуд містить занадто багато солі. Для людини фізіологічною нормою споживання вважається п’ять грамів солі в день. Тому якщо ви візьмете один «Біг-Мак» (2,3 грама солі) і середню порцію картоплі фрі (0,55 грама солі), то це буде вже більше, ніж половина денної норми. Якщо на цьому зупинитися і не пересолите вдома, то добре. А якщо ні? Чим же загрожує надлишок солі в організмі?

Зайва сіль – це підвищений кров’яний тиск (гіпертонія), а це, відповідно, головні болі, болі в області серця, шум у вухах, порушення зору. Сіль затримує в організмі воду, що ускладнює роботу нирок і серця. Надлишок солі призводить до набряків рук і ніг. Іншими несприятливими наслідками є зайва вага, остеохондроз, подагра, сечокам’яна, нирковокам’яна і жовчнокам’яна хвороби.

Цукор діє на мозок так само, як і стрес

Цукор

Якщо сіль відома людині з глибокої давнини, то цукор відносно новий продукт. Якщо в середині XIX століття середньорічне споживання цукру на людину в Європі становило 2 кг, то до початку поточного сторіччя вже 37 кг. Цукор, або по-науковому цукроза, – це штучний продукт. І хоча його виробляють з натуральної сировини, це не повинно вас вводити в оману. В організмі людини цукор розщеплюється на глюкозу і фруктозу, які відразу надходять в кров. Однак якщо глюкоза – життєво важливе для людини речовина, то фруктоза, на думку вчених, ніякої харчової цінності не несе. Хоча вона в два рази солодше глюкози і саме вона надає солодкий смак улюбленим продуктам.

Фруктоза навіть створює серйозну небезпеку для організму. Дослідження, проведене вченими з Каліфорнійського університету, виявило, що саме фруктоза може виступати причиною діабету, хвороби Альцгеймера, синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), різних серцево-судинних захворювань. Відразу треба сказати про фруктозу в фруктах. Це та ж фруктоза, але в організм вона потрапляє не одна, а з целюлозою (неперетравлюваної клітковиною). Завдяки їй вона мине шлунок, не всмоктується в кров і доходить до товстого кишечника.

А тепер подивіться на склад «Біг-Мака». У соусі до нього присутній високофруктозний кукурудзяний сироп. Деякий час назад фруктозний сироп вказувався і в переліку інгредієнтів булочки для «Біг-Мака». Якщо говорити в цілому про цукор, то він міститься в газованих напоях і коктейлях, тістечок і морозиві. І зайве вживання цукру, як глюкози, так і фруктози, – це прямий шлях до ожиріння і діабету.

Висока калорійність

Ще один головний недолік фастфуду – висока калорійність при низькій харчовій цінності. Калорійність, або інакше енергетична цінність, – це одна з найбільш значущих характеристик продуктів харчування. Для кожної людини добова норма калорій індивідуальна. Вона залежить від зростання, ваги, статі і віку людини. Не останню роль відіграє спосіб життя. Тому, хто веде активний спосіб життя, енергії необхідно більше, тим, хто мало рухається, менше, відповідно і калорійність раціону буде різна. В цілому, дорослому чоловікові середньої статури потрібно близько 2500 Ккал на добу, жінці менше – тільки 2000 Ккал.

Надлишкова калорійність їжі – це основна причина ожиріння. Якщо ви споживаєте більше калорій, ніж може витратити ваш організм, це призводить до утворення жирової тканини. Але небезпека не тільки у високій калорійності, а в її носії. Фастфуд містить велику кількість легких вуглеводів, їх ще називають швидкими вуглеводами. Вони швидко засвоюються організмом, але при цьому не витрачаються на підтримку життєдіяльності, а відкладаються «в запас». Через деякий час ви знову зголодніли. Гамбургери і хот-доги практично не містять складних вуглеводів, які довго засвоюються і відносно рівномірно постачають вас енергією протягом дня. Тому вам доведеться ще раз підкріпитися, щоб отримати необхідну для організму енергію.

Дослідницька група вчених з Бостонського дитячого госпіталю на чолі з доктором Давидом Людвігом прийшла до висновку, що легкозасвоювані вуглеводи небезпечніше від жиру. Їжа, яка містить такі вуглеводи, сприяє виробленню інсуліну, який «змушує» організм запасати жир.  

Жири

Жири – невід’ємний компонент нашого харчування і обов’язковий інгредієнт кулінарії. Самі жири складаються з так званих жирних кислот, які бувають двох видів – насичені і ненасичені. Перші мають тваринне походження, другі – рослинне. Молекули природних ненасичених жирів знаходяться в так званій цис-формі, їх ще називають цис-жирами. Про ці жири доводиться чути рідко. На слуху їх «двійники» – транс-жири. Вони іноді, звичайно, зустрічаються і в природі, але набагато більшу кількість транс-жирів, які потрапляють в наш організм, має штучне походження. Їх можна знайти в маргарині, спредах, майонезі і, звичайно ж, у багатьох продуктах із закладів швидкого харчування – картоплі фрі, гамбургерах, чебуреках, пончиках.

Такі жири, в порівнянні з цис-жирами, мають неправильну форму молекул і не здатні належним чином виконувати в організмі функції, властиві жирам. Водночас вони досить привабливі для індустрії швидкого харчування. Жири, що мають в своїй основі ненасичені жирні кислоти (а це, як правило рослинні олії), мають істотний недолік – їх важко зберігати. Щоб збільшити термін зберігання, застосовується метод гідрогенізації, в результаті якого більшість ненасичених жирних кислот переходить з цис-форми в транс-форму. Таким способом отримують різні маргарини і гідрогенізовані масла. Вони довше зберігаються, їх можна багаторазово використовувати при смаженні, а ще вони досить дешеві в порівнянні з тваринами жирами. Тобто в них є все, що треба для використання в індустрії швидкого харчування.

Спочатку шкода від таких жирів ніхто не помічав. Але вже в 1993 році з’явилися дослідження, які підтверджують, що вживання продуктів з високим вмістом транс-жирів підвищує ризик серцево-судинних захворювань. В організмі транс-жири поводяться інакше, ніж їх природні «двійники». Крім серця транс-жири наносять удар і по підшлунковій залозі – призводять до розвитку діабету, а також до появи хронічних запальних процесів.

Вживання транс-жирів призводить до ожиріння. При цьому транс-жири насилу виводяться з організму, за деякими даними, на це потрібно не менше 2-х років за умови здорового харчування в цей період.

Не варто думати, що насичені тварини жири безпечні. У приготуванні фастфуду вони теж застосовуються з надлишком. Їх надмірне вживання створює величезне навантаження на печінку, негативно впливає на серце і призводить до ожиріння.

Смак і аромат

В процесі проходження всіього технологічного ланцюжка: довгого зберігання, заморожування і розморожування, термічної обробки продукти втрачають свій природний смак. Але ж ви не хочете купувати прісний і несмачний «Біг-Маг»? Для вас його зроблять смачним і ароматним.

Основний виробник смаків і ароматів для мережі ресторанів швидкого харчування «Макдоналдс» – International Flavors & Fragrances. Саме завдяки цій компанії, штаб-квартира якої розташована в Нью-Йорку, а не вмілим рукам кухаря вся їжа в ресторанах «Макдоналдс» така смачна і приваблива. Компанія була заснована ще в 1833 році і займається не тільки ароматами для харчової індустрії. Серед її клієнтів – виробники засобів особистої гігієни, побутової хімії, парфумерії, косметики.

Харчові ароматизатори і смакові добавки можуть бути і натуральними, і синтетичними. Але штучні обходяться дешевше. В цілому, за рахунок невеликої кількості ці речовини не є великою загрозою для здоров’я. Але в високих концентраціях і при тривалому вживанні можуть привести до хвороб печінки.

Photo by Haseeb Jamil on Unsplash

Говорячи про смакові властивості продуктів, не можна не згадати про глутамат натрію. Ця харчова добавка примножує запах і смак будь-яких страв і продуктів. У чистому вигляді глутамат натрію виділили в Японії на початку 19 століття. Сьогодні він активно використовується виробниками швидкої їжі. Часто він ховається в складі продукту під найменуванням MSG ( monosodium glutamate ). Крім того, він має європейський код (номер) – Е621. Надмірне вживання продуктів, що містять цю харчову добавку, може в підсумку стати причиною хвороби Альцгеймера, ниркової недостатності, проблем з травленням, бронхіальної астми, різних алергічних реакцій. Впливає надлишок глутамату і на зір – порушується структура очної сітківки. І, звичайно, глутамат натрію може викликати харчову залежність. Людина перестає сприймати природну їжу і не може вже обійтися без додавання в їжу глутамату натрію.

Консерванти

Консерванти – найбільш шкідливі для здоров’я харчові добавки. За допомогою них виробники збільшують терміни зберігання продуктів, що є необхідною умовою в індустрії швидкого харчування. Консерванти порушують біохімічні реакції і в результаті перешкоджають зростанню мікроорганізмів в продуктах. Людина в порівнянні з мікроорганізмами володіє великою масою, і тому в цілому в невеликих дозах консерванти для неї не є небезпечними. Крім того, консерванти частково руйнуються в шлунку під впливом соляної кислоти.

Якщо не брати до уваги однозначно шкідливих і заборонених консервантів, інші шкідливі тільки в великих кількостях, в тому числі внаслідок накопичення в організмі. Одні руйнують вітаміни, інші є канцерогенами. Відомо, що консерванти негативно впливають на нормальну мікрофлору кишечника. У людей, схильних до алергічних реакцій, консерванти здатні викликати алергію аж до нападів астми, нудоту і головні болі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


#Шкідливі #наслідки #для #вашого #здоровя

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар