В іспанському барі знайшли середньовічну синагогу (фото)

Uncategorized

У невеликому місті поруч з Севільєю археологи виявили залишки синагоги XIV століття. Це один з п’яти єврейських храмів, що збереглися в Іспанії після вигнання іудеїв.

Синагога в Толедо, зведена в XIV столітті на замовлення Самуїла бен Меїр Галеві, скарбника короля Педро I кастильського / ©wikipedia.org

У 2016 році міська рада Утрери, розташованої на південному заході Іспанії, в Андалусії, прийняла рішення викупити будівлю в центрі міста. Відомо, що в кінці XV століття в будинку знаходився госпіталь «Мізерікордія», який користувався заступництвом іспанських монархів Ізабелли I і Фердинанда II.

Це рішення не викликало захоплення у городян, оскільки сума угоди була дуже вагомою для міського бюджету — майже півмільйона євро. Тепер археологи повідомили, що покупка була виправданою: вони знайшли в будівлі синагогу XIV століття, а це велика рідкість для Іспанії.

Після вигнання євреїв з Іспанії будівля синагоги встигла побувати лікарнею, дитячим притулком і навіть баром / ©Utrera city hall

До цього в країні було достовірно відомо про чотири подібні будівлі: дві — в Толедо, одна — в Сеговії, ще одна — в Кордові. Синагога в Утрере стала п’ятою. Взагалі про приблизне її місцезнаходження на початку XVII століття згадував у своїй роботі місцевий священик і історик Родріго Каро. Описуючи центр міста, він уточнив, що «Мізерікордія» знаходилася в колишньому єврейському кварталі і була побудована над залишками синагоги. Причому побудована в 1492 році – до цієї дати ми ще повернемося.

Відтоді середньовічні стіни бачили багато: після лікарні в будівлі влаштували католицьку церкву, а в наш час там навіть знаходився бар. Наприкінці минулого року археологи під керівництвом Мігеля Анхеля де Дьоса (Miguel Аngel de Dios) розчистили приміщення, яке ідентифікували як молитовний зал синагоги з лавками по периметру і ковчегом Тори, маленькою нішею, де зберігалися сувої Писання.

Століття повторного використання та реконструкції змінили будівлю, але значна частина оригінальної структури синагоги збереглася. Міська влада планує відновити оригінальне планування і стіни, передати обсяг приміщень, не пошкодивши при цьому жодного важливого археологічного об’єкта.

Археологи планують досліджувати і навколишні будівлі: вони сподіваються знайти будинок рабина і релігійну школу / ©Utrera city hall

Ми не знаємо точно, коли люди із земель Ізраїлевих вперше опинилися на Піренейському півострові. Є припущення, що це сталося ще в I тисячолітті до нашої ери. Але в письмових джерелах перша згадка про євреїв на території цієї римської провінції відноситься до початку IV століття нашої ери. Християнство в той момент ще не стало офіційною релігією Римської імперії, але вже цілком зміцніло і почало боротися з конкурентами — іудеями.

На Ельвірському соборі, що відбувся в Гранаді не пізніше 316 року нашої ери, прийняли перші правила, які намагаються запобігти поширенню іудаїзму на півострові. Оскільки на самих євреїв християнські священики вплинути не могли, то ці правила стосувалися в основному їх власної пастви. Вони передбачали покарання за різного роду зв’язки з іудеями (шлюбні, сексуальні і навіть побутові).

Саме введення цих правил говорить про те, що євреї римської Іспанії утворювали цілком процвітаюче співтовариство. Приблизно таким спочатку воно залишалося і при вестготах, які завоювали півострів на початку VI століття. Ситуація змінилася в VII столітті, коли король вестготів Реккаред I прийняв католицизм. Він планував створити єдиний релігійний простір у своєму королівстві і почав крутити гайки. Справа дійшла до того, що в 694 році король Егіка, посилаючись на надуману причину, виніс рішення про навернення всіх євреїв (навіть тих, хто перейшов в християнство) в рабство. Євреї чекати не стали і масово покидали Іспанію.

Арабське завоювання припинило всі ці гоніння. Арабам було байдуже, християни перед ними або іудеї. І тих, і інших варто було переконати прийняти іслам, але робити це силовими методами вони не припускали. Іспанським євреям надали гарантії безпеки і навіть забезпечили досить серйозну автономію: наприклад, у них були Свої суди. Натомість, правда, завойовники обклали їх жахливими податками.

Відомо, що з X століття не було ніяких гонінь на євреїв, що жили в християнських королівствах півострова. Більш того, вони набували серйозний вплив і владу при дворах деяких монархів: наприклад, стягували податки і були хранителями скарбниці.

У середині XV століття королівство Кастилія переживало непрості часи: його економіка була серйозно підірвана війнами. Почалися бунти, і правителі оголосили, що в усьому винні… євреї. Королева Ізабелла I, яка зійшла на трон в 1474 році, повернула до життя більшість законів, що обмежували нормальне життя іудеїв, в тому числі прийняли хрещення. А в 1492-му, після закінчення Гранадської війни, Ізабелла I і Фердинанд II прийняли рішення про повне вигнання євреїв з Іспанії. Керував процесом сам Великий інквізитор – Томас Торквемада.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


#іспанському #барі #знайшли #середньовічну #синагогу #фото

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар