Вчені з’ясували, чому так складно перестати їсти нездорову їжу

Uncategorized

Відомий факт: здорове харчування людини корисне не тільки для її довголіття, але і для планети в цілому. Однак величезна кількість людей в різних країнах хоча б час від часу (а іноді і регулярно) їдять шкідливі продукти. Вчені пояснили, що саме робить їх такими привабливими.

Image by DanaTentis from Pixabay

Велику роль в привабливості їжі грає реакція Майяра. Це хімічна реакція, при якій амінокислота і цукор, що містяться в продукті, під дією високих температур перетворюються в карамель. Саме звідси у продукту з’являються смак смаженого, характерний запах і скоринка. Реакція Майяра відбувається у всіх клітинах, утворюючи кінцеві продукти поліпшеної глікації (КПГ, Advanced glycation end-products або AGEs). Йдеться про білки або жири, молекули яких змінилися під впливом вуглеводів.

Хоча слава реакції Майяра полягає в її здатності робити їжу смачною, отримані хімічні речовини завдають шкоди організму. Наприклад, викликають запалення і окислювальне пошкодження, сприяючи розвитку ущільнення кровоносних судин, гіпертонії, захворювань нирок, неврологічних проблем і навіть підвищують ризик розвитку раку.

Крім того, накопичення цих побічних продуктів метаболізму в декількох органах — один з основних факторів старіння різних органів і організму в цілому.

Тепер вчені з Інститут дослідження старіння Бака, Каліфорнійського університету та Університету Арізони (усі — у США) вирішили встановити механізм, за допомогою якого продукти поліпшеної глікації стимулюють переїдання. Дослідження проводили на крихітних черв’яках-нематодах. Результати опубліковані в eLife.

Вчені помітили, що навіть крихітні черв’яки в лабораторії не змогли встояти перед привабливістю КПГ-продуктів і наслідками їх поїдання. Вони з’ясували, що ці хімічні речовини, крім того, що викликають хвороби і скорочують тривалість життя, ще посилюють апетит у черв’яків до ще більшої кількості тієї ж їжі.

За словами вчених, вони першими ідентифікували сигнальний шлях, опосередкований специфічними молекулами КПГ, що підсилює харчування і нейродегенерацію. Вони також виявили, що у мутантних черв’яків, які не мають можливості обробляти навіть природні продукти КПГ, тривалість життя приблизно на 25-30% коротша.

Фахівці спробували розкрити біохімічний сигнальний шлях, відповідальний за переїдання у нормальних здорових черв’яків. Для цього вони очистили деякі добре вивчені продукти КПГ і виявили два з них, які збільшують споживання їжі. Додатково досліджували одне із з’єднань, щоб з’ясувати механізм передачі сигналу.

Виявилося, що певна мутація (звана glod-4) збільшує споживання їжі, опосередковане певним КПГ (званим MG-H1). Подальший аналіз показав, що за це відповідає тирамін-залежний шлях (тирамін — це органічна речовина, яка є в сирі, гниючих тканинах; воно змушує людей частіше їсти продукти, в яких міститься).

Як зазначили фахівці, результати їх дослідження показали, що незважаючи на популярність здорового способу життя, досі не ми контролюємо споживання їжі, а їжа намагається контролювати нас. Однак є прості речі, які кожен може зробити, щоб зменшити навантаження КПГ в організмі. Наприклад, можна їсти цільнозернові продукти (клітковина допомагає підтримувати стабільний рівень глюкози) і частіше готувати на пару.

#Вчені #зясували #чому #так #складно #перестати #їсти #нездорову #їжу

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар