Як американці обганяють європейців по заробітній платі

США

Житель США сьогодні може купити більше, ніж 5 років тому. Тоді як у Європі, купівельна спроможність слідує прямо в протилежному напрямку

Як американці обганяють європейців по заробітній платі

Фото: freepik.com

З 2019 до 2023 року, американська купівельна спроможність підвищилася на 2,4% від середнього річного доходу, що еквівалентно сумі $1400. Інакше кажучи, якби середньостатистичний громадянин США за 2023 рік купував ті самі продукти в тій самій кількості, що й 2019-го, то під кінець року в нього б залишилося ще $1400 доларів. Такі невеликі бонуси для однієї людини перетворюються на значні економічні дивіденди США на світовій арені потенційних висококваліфікованих мігрантів.

Причин для такого зростання і такої разючої різниці з європейцями може бути кілька. Перша і найбільш очевидна – долар. З 2020 року ФРС США проводила більш жорстку монетарну політику, ніж ЄЦБ, що зробило вартість долара до інших валют рекордно високою, аж до досягнення паритету (1 долар = 1 євро) у травні 2020 і у вересні 2023 року.

Відповідно, імпортні товари стали дешевшими для американців, нехай навіть імпорт не є значною часткою в їхніх витратах. Для європейців сильний долар створив таку саму ситуацію, як і для українців. Будь-який продукт, який надходить до Європи в доларах тепер коштує дорожче не тільки через підняття цін на товари, а ще й завдяки різниці курсу не на користь європейців.

Ринок праці

Інша причина ─ сильний ринок праці. Одразу після послаблення ковідних обмежень, США пережили справжній бум на ринку праці. Безробіття скорочувалося майже до досягнення рівня природного (тобто найменш можливого). Таким чином, фірми втратили можливість обговорювати підвищення зарплати працівникам з позиції сили, а працівники зрозуміли, що за ними не стоїть черга на заміну.

Тут “на допомогу” прийшла інфляція. Ціни підвищуються ─ працівники вимагають вищої зарплати для компенсації втрат у купівельній спроможності. Через дуже малу кількість безробітних, фірми отримали пропозицію, від якої неможливо відмовитися. Як наслідок, мінфін США заявив про рекордне підвищення реальної заробітної плати, тобто зарплата зросла на більший відсоток, ніж інфляція, що повністю компенсувало втрати купівельної спроможності.

Водночас європейці пережили приблизно ту саму динаміку, однак через меншу гнучкість їхнього ринку праці та просто меншу економічну динамічність, безробіття в ЄС не досягло таких мінімумів, як у США. Відповідно, європейські працівники не змогли домовитися про таке велике підвищення зарплати, як у США.

Важливо: йдеться про середньостатистичні, тобто середні множини, тож, звісно, у певних секторах і соціальних класах ситуація була прямо протилежною.

Раніше ми писали про те, скільки нерухомості купили українці у 2023 році.

Вам може бути це цікаво:

За матеріалами Останній Капіталіст

Prompt
#Як #американці #обганяють #європейців #по #заробітній #платі

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар