Жанна Д’арк страждала від епілептичних нападів

Uncategorized

Ідіопатична епілепсія: такий діагноз поставили Орлеанській Діві в 2006 році італійські вчені. Відтоді накопичилося безліч заперечень, головним чином заснованих на перебігу хвороби. Через 10 років вчені прийшли до висновку, що Жанна страждала на епілепсію, але якої саме форми, незрозуміло: немає даних. Можливо, допоможуть волосся Святої, що збереглися в сургучу її листів.

Минуло 10 років відтоді, як італійські вчені Джузеппе Д’орсі (Giuseppe d’orsi) і Паоло Тінупер (Paolo Tinuper) опублікували гіпотезу про те, що французька свята страждала ідіопатичною епілепсією. Тоді стаття породила палкі дебати в науковому співтоваристві: одні вчені погоджувалися, інші вказували на невідповідність деяких симптомів класичній клінічній картині ідіопатичної епілепсії.

Через 10 років вчені ретельно проаналізували головне джерело — протоколи інквізиційного процесу, що проходив в Руані в 1431 році. На допитах Жанна детально описувала те, що вона сприймала як містичний досвід.

Випадок Жанни Д’арк представляє такий інтерес для лікарів як діагностичне завдання з багатьма невідомими. На ідіопатичну епілепсію вказує характер галюцинацій – здебільшого слухових, але іноді зорових (Жанні являлися свята Катерина і свята Маргарита). Так само на користь цієї теорії говорить те, що спочатку «голоси» з’являлися після того, як дівчина чула гучні удари дзвонів.

У пацієнтів з епілепсією галюцинації та напади часто починаються внаслідок дії несподіваних та сильних аудіовізуальних подразників. Як і у Жанни, напади хворих ідіопатичною епілепсією виникають раптово і тривають дуже недовго.

Однак судячи з документів інквізиції хвороба Жанни дуже швидко прогресувала. Розповідаючи про перші “голоси”, вона згадує, що чула їх два-три рази на тиждень; говорячи ж про себе під час ув’язнення в Руані, вона повідомляє:”Не проходить і дня без того, щоб я не почула їх“. Лікарі відзначають, що ідіопатична епілепсія прогресує набагато повільніше.

Після багаторічних дебатів діагности зійшлися на одному: поки даних недостатньо. Поставити Орлеанській Діві діагноз через 600 років після її спалення за одними тільки розповідями не представляється можливим; проте недавно було виявлено нове джерело відомостей.

Деякі листи, продиктовані Жанною, скріплені сургучем з відбитком пальця. Іноді сургуч містить так само фрагменти волосся. Вчені розраховують виділити це волосся і секвенувати геном святої; якщо це вдасться, можна буде поставити точний діагноз: невеликий відсоток епілептичних захворювань пов’язується з конкретними мутаціями.

#Жанна #Дарк #страждала #від #епілептичних #нападів

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар