15 мільйонів людей по всьому світу живуть під загрозою раптової повені

Uncategorized

Вся справа в льодовикових озерах, ризик переповнення яких збільшується через танення льодовиків, що живлять їх.

Image by jplenio from Pixabay

Згідно з дослідженням, опублікованим в Nature Communications, більш ніж половина людей, які живуть в тіні стихійного лиха через прорив льодовикових озер, проживають всього в чотирьох країнах: Індії, Пакистані, Перу і Китаї.

Наступне, поки що не опубліковане дослідження, каталогізує понад 150 проривів льодовикових повеней в історії та останнім часом. Зазвичай про цю загрозу рідко думають, але близько одного мільйона людей живуть лише за 10 кілометрів від потенційно нестабільних льодовикових озер, підраховано в дослідженні.

Одна з найбільш руйнівних повеней сталася в Перу в 1941 році і забрала життя від 1800 до 6000 людей. Повінь через прорив льодовикового озера в 2020 році в Британській Колумбії, Канада, спричинила цунамі води висотою близько 100 метрів, але тоді ніхто не постраждав.

Проливні дощі і повінь через прорив льодовикового озера в 2013 році в Індії забрали життя тисяч людей. Смертельна повінь 2021 року в Індії, яка спочатку була пов’язана з проривом льодовикового озера, не була спричинена нею, як пізніше виявили дослідження.

Вчені кажуть, що це не схоже на те, що зміна клімату зробила ці повені частішими, але в міру того, як льодовики скорочуються з потеплінням, кількість води в озерах зростає, що робить їх більш небезпечними в тих рідкісних випадках, коли дамби прориваються.

Крім того, дослідження вперше розглядає клімат, географію, населення, вразливість і всі ці фактори разом, щоб отримати гарне уявлення про те, де у світі знаходяться найнебезпечніші місця серед усіх 1089 льодовикових басейнів.

У верхній частині списку найбільш схильних до ризику затоплень від проривів льодовикових озер знаходиться басейн Хайбер-Пахтунхва в Пакистані, на північ від Ісламабаду.

“Це особливо погано”, – говорить співавтор дослідження Том Робінсон, фахівець з ризиків стихійних лих з Кентерберійського університету в Новій Зеландії. “Багато людей, і вони дуже, дуже вразливі», тому що живуть у долині під озером.

Проблема полягає в тому, що вчені приділяють занадто багато уваги Пакистану, Індії, Китаю та Гімалаям, які часто називають високогірною Азією, і дещо ігнорують Анди, сказав Робінсон.

Другий і третій басейни з найвищим рівнем ризику знаходяться в басейні річки Санта в Перу та басейні Бені в Болівії.

Індія займає перше місце в списку загроз не стільки через фізичний устрій, скільки через «величезну кількість людей нижче за течією». Три озерні басейни в Сполучених Штатах і Канада, від Тихоокеанського Північного Заходу до Аляски, має високий рейтинг небезпеки, але не такий високий, як райони в Азії та Андах, де мало людей знаходиться в небезпечній зоні.

“Цей рейтинг є хорошим контрольним списком для подальших досліджень”, – сказав Олівер Коруп з Потсдамського університету в Німеччині, співавтор списку повеней, спричинених проривами льодовикових озер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


#мільйонів #людей #по #всьому #світу #живуть #під #загрозою #раптової #повені

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар