Рідкісна скам’янілість зберегла ні на що не схоже дерево

Uncategorized

Дослідники описали стародавнє дерево з унікальною тривимірною формою крони.

Міжнародна група палеонтологів представила результати аналізу рідкісної скам’янілості, що зберегла не тільки стовбур, а й форму крони дерева, що зростала близько 350 млн. років тому на території сучасної Канади. Величезне листя рослини оточували веретеноподібний стовбур, частково нагадуючи папороть або пальму, але листя у нього було в рази більше.

У літописі скам’янілостей від дерев зазвичай зберігаються лише стовбури. Зазвичай на них немає листя, щоб показати, як могла виглядати крона. У нової скам’янілості Sanfordiacaulis збереглася велика кількість листя, кожен з яких тягнеться на 1,75 метра від ствола.

Одна зі скам’янілостей листа дерева (ліворуч). Фото: Matthew Stimson
Реконструйований передбачуваний вигляд рослини (праворуч). Зображення: Tim Stonesifer

Скам’янілості збереглися внаслідок катастрофічного поховання дерев та іншої рослинності, спричиненого землетрусом, на березі рифтового озера. Перше викопне дерево вчені знайшли близько семи років тому, але воно було лише частиною стовбура. Вченим знадобилося ще кілька років, щоб знайти чотири екземпляри тієї ж рослини, що знаходяться в безпосередній близькості.

Один з екземплярів показав, як листя відходить від верхівки дерева, що робить його «абсолютно унікальним».

Будь-яке викопне дерево з неушкодженою кроною —  велика рідкість в історії життя. Те, що листя крони прикріплені до стовбура, саме по собі викликає питання, що це за рослина, як вона організована, і чи це якась форма, яка зберігається до теперішнього часу, або вона виходить за рамки уявлень про «нормальні» дерева, – говорить Роберт Гастальдо, співавтор дослідження

Дослідники вважають, що дерево, ймовірно, використовувало свою незвичайну форму, щоб максимізувати кількість світла, яке воно могло вловлювати, та зменшити конкуренцію з іншими рослинами на землі. Це, мабуть, раннє свідчення того, що дерева меншого розміру росли під вищим пологом лісу 300 млн років тому.

#Рідкісна #скамянілість #зберегла #ні #на #що #не #схоже #дерево

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар