Все про мобілізацію в Україні.

Новини міста

В Україні 23 квітня набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов’язку і ведення військового обліку». Крім реформування системи військового обліку та військкоматів, він передбачає, що без оголошення мобілізації можна призвати на військову службу резервістів. «Слово і діло» розібралося, кого і за яких умов зможуть призвати, а також якою буде відповідальність для «ухильників».

Кого зможуть призвати на службу без мобілізації

Закон запроваджує в Україні новий вид служби – військова служба за призовом осіб з числа резервістів в особливий період.

Як роз’яснив головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, мова йде про резервістів, які служать за контрактом та резервістів оперативної черги №1. «Це ті резервісти, які звільнилися зі Збройних сил протягом цих останніх років війни, які мають дуже серйозний досвід бойових дій. Які знають, як воювати, і для них сьогодні не є суттєвим питанням, що їх потрібно перепідготовлювати протягом місяців, вчити чогось. Тому що це люди, які тільки прийшли з війни. Йдеться про категорії «оперативний резерв першої черги», – розповів він.

Тобто під такий призов підпадають:

  • колишні учасники АТО і ООС на Донбасі;
  • колишні військовослужбовці строкової служби, військової служби за призовом по мобілізації, на особливий період, а також резервісти з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Рішення про проведення такого призову ухвалює президент України (верховний головнокомандувач ЗСУ) за поданням головнокомандувача ЗСУ.

Резервісти зобов’язані прибути в Центри комплектування та соціальної підтримки або в свою військову частину протягом доби з моменту підписання указу.

На резервістів, які буду призвані без мобілізації, будуть поширюватися трудові, соціально-правові та освітні гарантії, передбачені для мобілізованих громадян.

Кого з резервістів не зможуть призвати

Призвати в особливий період без мобілізації не зможуть резервістів, які:

  • визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;
  • досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, менше терміну, на який здійснюється призов;
  • вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб з числа резервістів в особливий період, і з дня їхнього звільнення з такої служби минуло менше одного року;
  • мають близьких осіб, які загинули або зникли безвісти на Донбасі;
  • утримують певні категорії осіб;
  • вчаться або викладають в певних установах освіти;
  • є народними депутатами або депутатами Верховної ради АРК Крим.

Що таке «особливий період»

Призвати резервістів без мобілізації можуть тільки в «особливий період» – період функціонування національної економіки, органів державної влади, місцевого самоврядування, інших державних органів, Збройних сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України – настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або з моменту запровадження воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

В Україні «особливий період» діє з березня 2014 року – з моменту оголошення першої хвилі мобілізації.

Яка відповідальність чекає за ухилення від призову

Закон посилює відповідальність за ухилення від призову і впроваджує відповідальність за ухилення від призову для резервістів: за це загрожує позбавлення волі від 3 до 5 років.

За ухилення від військового обліку будуть штрафувати на суму від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн).

За ухилення від зборів загрожує штраф на суму від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів (8500-11900 грн).

За порушення правил військового обліку передбачається штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн), за повторне порушення або вчинення таких дій в особливий період – штраф 300-500 неоподатковуваних мінімумів (5100-8500 грн).

За пошкодження або втрату військово-облікових документів (посвідчень про приписку, військових квитків тощо) каратимуть штрафом в розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів (510-850 грн), за повторне порушення або в особливий період – 50-100 НМДГ (850-1700 грн).

Військкоматів в Україні більше не буде

Замість військових комісаріатів в Україні працюватимуть територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

«У разі загострення ситуації на доукомплектування військових частин тепер відведені лічені дні, що відповідає вимогам «Стратегії воєнної безпеки України» щодо всеосяжної оборони. Створено Єдиний державний реєстр військовозобов’язаних і розпочато проєкти з цифровізації процесів військового обліку: Е-реєстрація, Е-військовий квиток, Е-транспорт, Е-ТЦК. І це тільки верхівка айсберга», – розповів міністр оборони Андрій Таран.

Не підлягають мобілізації наступні категорії громадян:

  • визнані непридатними до служби за рішенням медкомісії;
  • чоловіки і жінки, які були на період військових дій заброньовані за органами державної влади;
  • батьки трьох і більше дітей;
  • батьки-одинаки і матері-одиначки;
  • батьки дитини з інвалідністю;
  • опікуни дитини-сироти;
  • народні депутати;
  • опікуни недієздатних осіб.

Загальна мобілізація 2023: вік призовників

Загальній мобілізації підлягають військовозобов’язані особи віком від 18 до 60 років. Однак в першу чергу мобілізують людей з досвідом у військовій справі. 

Чоловіків у віці від 18 до 27 років в першу чергу призвуть в армію. Чоловіки від 27 до 45 років потраплять в штаб, а старше 45 працюватимуть з документами. 

Які є хвилі мобілізації

Закон Верховної Ради “Про мобілізацію” визначає чотири хвилі мобілізації.

  1. Перша хвиля – призвали оперативний резерв – колишніх військовослужбовців, які мали бойовий досвід або служили за контрактом.
  2. Друга хвиля (проходить зараз) – призиваються військовослужбовці, які в період з 2014 року проходили строкову службу або служили за контрактом.
  3. Третя хвиля – будуть призвані офіцери запасу – військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри вузів.
  4. Четверта хвиля – всі жителі країни, які не мають обмежень за віком і станом здоров’я.

Чи будуть військовослужбовці відправлені на передову

Резервісти, які вже проходили військову службу раніше, будуть відразу направлені у військові частини без підготовки. Громадяни України, які не проходили військову службу, спочатку будуть мобілізовані на навчання до центрів ЗСУ. Навчання в залежності від спеціальності займе 7-20 днів.

Якщо вас відправили на передову без підготовки, про це можна повідомити на гарячі лінії 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99.

Особливості мобілізації у 2023 році

В 2023 році в Україні затвердили нові правила військового обліку. Введено кілька змін:

  • на військовий облік почнуть брати із 16 років (раніше було з 17);
  • військовозобов’язані можуть передавати дані військкоматам через “Дію” (але повістки через додаток поки що розсилати не планують);
  • приймати військовозобов’язаного на роботу чи навчання зможуть лише після надання військового квитка або після постановки на військовий облік;
  • центри зайнятості передаватимуть військкоматам інформацію про безробітних військовозобов’язаних;
  • співробітники військкоматів за наявності дозволів зможуть робити подомовий обхід;
  • дипломатичні відомства сприятимуть поверненню в Україну військовозобов’язаних, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року;
  • військовий облік поділили на загальний та спеціальний. До першого відносяться військовозобов’язані, які не мають броні, до спеціального – ті, у яких є бронь.

Чи будуть мобілізовані жінки

Поки жодна жінка без згоди не була призвана на військову службу. Жінки можуть бути призвані, якщо вони перебувають на військовому обліку і якщо спостерігається дефіцит певних спеціальностей у ЗСУ. Поки що такої необхідності немає.

Також у Міноборони розповіли, коли стане обов’язковою мобілізація для жінокмедиків. Українки з медичною спеціальністю не підлягатимуть обов’язковій мобілізації до 2026 року. Поки що жінки можуть служити у ЗСУ як добровольці – нині на фронті воює близько 5 тисяч українок.

Військовий облік для переселенців

Всі чоловіки у віці від 18 до 60 років повинні стати на військовий облік при переїзді з рідного міста за місцем фактичного проживання. Після цього вони можуть бути мобілізовані і надалі направлені в навчальні центри або військові частини.

Чи буде проводиться строкова військова служба на період мобілізації

Строкова військова служба на період загальної мобілізації проводитиметься не буде. Військовослужбовці строкової служби зараз проходять службу в частинах забезпечення і тилових частинах.

Оцініть статтю
Додати коментар