Біологи назвали дві причини одностатевих сексуальних стосунків у ссавців

Uncategorized

Вчені перевірили, чи вплинули на поширеність одностатевої сексуальної поведінки у ссавців їх соціальність і прагнення уникнути внутрішньовидових агресії і конфліктів.

Вчені з Університету Гранади та Центру досліджень опустелювання у Валенсії (Іспанія) досліджували причини одностатевої сексуальної поведінки у ссавців. Воно не призводить до народження потомства, а тому вважаються еволюційною загадкою, привертаючи увагу різних фахівців — від соціологів і психологів до біологів. Результати роботи опубліковані в журналі Nature Communications.

Одностатеві сексуальні відносини властиві більш ніж 1,5 тисячі видів тварин, в тому числі безхребетним — комахам, павукам, голкошкірим — і хребетним, тобто рибам, рептиліям, птахам, ссавцям. Особливо такий тип поведінки поширений у приматів: воно зустрічається як мінімум у 51 виду, серед самців і самок, що живуть як в диких умовах, так і в неволі.

Природно, людина не стала тут винятком: одностатеві стосунки існують у багатьох культурах протягом більшої частини нашої історії.

Дослідники запропонували кілька гіпотез, які б пояснювали появу та призначення одностатевої сексуальної поведінки у тварин. Згідно з деякими з них (неадаптивним), такі відносини — результат «помилкової ідентифікації», коли поблизу просто не виявилося представника протилежної статі або не виникло взаємності. Згідно з іншими (адаптивні гіпотези), вся справа в природному відборі.

Також поширена думка, що невибіркова сексуальна поведінка, яку мають на увазі відносини як зі своєю статтю, так і з іншими, — це спадкова умова для тварин, що розмножуються статевим шляхом.

Автори нової наукової роботи застосували філогенетичний підхід і зібрали інформацію про задокументовані випадки одностатевої сексуальної поведінки у ссавців. Під нею розуміється будь-яка взаємодія: залицяння, зіткнення геніталіями, садки, злягання, створення пари і спільне виховання потомства.

Дослідники попередили, що в їх роботі такі взаємини не означали сексуальну орієнтацію і не припускали зарахування тварини до будь-якої категорії — наприклад, до гомосексуалів або гетеросексуалів.

Всього відносини з представниками своєї ж статі виявили у 261 виду ссавців (4% від загального їх числа, але є ймовірність, що насправді цей показник вище), що належать до 62 родин (50%) і 12 загонів (63%). У більшості випадків-87% з 261 виду — подібна поведінка проявлялася в садках (рухи, що нагадують фрикції) і/або генітальному контакті, залицяннях (27%) і створенні пари (24%).

Найчастіше одностатеву сексуальну поведінку спостерігали у дорослих ссавців, ніж у “підлітків” (251 вид проти десяти), на волі або в напівдикому середовищі існування (209 видів, 83% від загальної вибірки). Його однаково часто зустрічали як між самками (у 163 видів), так і між самцями (199 видів).

“Крім цього, якщо у деяких видів одностатева сексуальна поведінка випадкова і виникає тільки в досить специфічних ситуаціях, то приблизно для 40% подібні відносини в період спарювання — буденність або навіть норма», — додали автори роботи.

Потім вчені провели філогенетичний аналіз даних про 5747 сучасних і нещодавно вимерлих ссавців. Він показав, що в процесі еволюції одностатева сексуальна поведінка — і у самок, і у самців — з більшою ймовірністю виникало і «втрачалося» кілька разів, причому з однаковою ймовірністю. Що стосується спадковості, то, на думку авторів дослідження, вона ні до чого: недавній загальний предок всіх плацентарних ссавців не був схильний вступати в такі відносини.

Крім того, біологи перевірили, чи можуть дві головні адаптивні гіпотези — формування і підтримання відносин або зниження рівня агресії — пояснити виникнення одностатевої сексуальної поведінки. В результаті з’ясувалося, що у всіх проаналізованих випадках воно частіше зустрічалося у соціальних видів ссавців, ніж у несоціальних.

“Поширеність вбивств серед дорослих суттєво корелювала з одностатевою сексуальною поведінкою у чоловіків. Причому воно було притаманне видам, у яких дорослі самці схильні до вбивства незалежно від соціального статусу», — пояснили дослідники.

У разі самок вони не виявили такого взаємозв’язку.

Вчені визнали, що їхні висновки можуть бути обмежені через відсутність інформації про статеву поведінку у багатьох видів або неповноти даних. Проте вони намагалися подолати ці недоліки завдяки додаткових перевірок і тестів.

#Біологи #назвали #дві #причини #одностатевих #сексуальних #стосунків #ссавців

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар