Короткочасна пам’ять виявилася такою ж ненадійною, як довгострокова

Суспільство

Експерименти нідерландських психологів показали, що спогади, які фіксуються в короткочасної пам’яті, можуть бути необ’єктивні і обумовлені минулим досвідом і нашими очікуваннями.

Пам’ять умовно поділяють на короткочасну і довготривалу. Перша потрібна для зберігання поточної інформації, і лише найважливіші спогади «записуються» в другу в ході консолідації. Цей процес тісно пов’язаний з минулим досвідом, емоційним станом і т.п. Крім того, зміст довготривалої пам’яті постійно «переглядається». В результаті ці спогади можуть бути вельми далекі від реальності.

З іншого боку, короткочасна пам’ять вважається досить надійною, адже вона моментально, хоча і ненадовго, фіксує поточну обстановку. Однак нові експерименти, поставлені психологами з Амстердамського університету, показали, що і цей механізм часто обманює нас, формуючи помилкові спогади. Стаття Марті Оттен (Marte Otten) і її колег опублікована в журналі PLOS One.

До дослідів вчені залучили понад 400 добровольців. На екрані комп’ютера їм демонстрували набір букв, збудованих по колу. В одному з експериментів букви було видно всього чверть секунди, після витримувалася пауза в три секунди і на місці одного з цих символів на пів секунди показувався квадрат. Потім знову з’являлося коло з букв, вже інших. Учасникам потрібно назвати, який символ був відзначений квадратом, і оцінити свою впевненість у правильній відповіді.

Крім того, іноді букви були дзеркально перевернуті щодо свого нормального написання. Піддослідних про це заздалегідь попереджали, щоб ті не упустили цю деталь. В результаті психологи виявили, що перевернуті букви сприймалися як звичайні більш ніж в третини випадків — близько 39 відсотків, — незважаючи на те, що піддослідні були вельми впевнені своїх відповідях і були попереджені про можливість появи таких символів.

Автори статті пов’язують цей ефект з тим, що наше сприйняття обумовлено минулим досвідом і очікуваннями, які мозок формує на його основі. Зі звичайними буквами ми стикаємося постійно, і навіть короткочасна пам’ять формує спогади, роблячи передбачення з урахуванням цього досвіду.

«Ці очікування вельми корисні і ефективні в звичайному житті, — сказала Березні Оттен. — Але ми не маємо влади над ними».

#Короткочасна #память #виявилася #такою #ненадійною #як #довгострокова

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар