Кримінологи з’ясували, хто перетворив Оксфорд на “столицю вбивств” середньовічної Англії

Uncategorized

Хоча в середні віки Оксфорд був одним з найголовніших центрів освіти в Європі, рівень вбивств там становив приблизно 60-75 на 100 тисяч осіб населення. Це в 50 разів більше, ніж в британських містах XXI століття.

Рівень вбивств в середньовічному Оксфорді був в 50 разів вище, ніж в англійських містах XXI століття / © Medievalists

Співробітники Кембриджського інституту кримінології зібрали колекцію інтерактивних карт, складених на основі розслідувань 700-річної давності — їх проводили в трьох англійських містах (Лондоні, Оксфорді та Йорку) в XIV столітті. Вся інформація про це опублікована на спеціальному сайті проекту.

Середньовічна Англія – період, що почався в 1066 році, після перемоги Вільгельма I Завойовника (на той момент — нормандського герцога) в битві при Гастінгсі проти короля Гарольда, і закінчився з поразкою Річарда III в битві при Босворті в 1485-М. Це стало закінченням війни троянд, приходом до влади Тюдорів і початком англійського Відродження.

Коли житель середньовічної Англії помирав з незрозумілих причин, з’ясуванням того, що з ним сталося, займалося спеціальне посадова особа — коронер. Він же складав звіти про події та розслідування, і деякі з них дійшли до наших днів. Звичайно, ми точно не знаємо, наскільки ретельними та неупередженими були ці розслідування, оскільки багато записів базуються на заявах місцевих присяжних.

Оксфорд – важливе місто для середньовічної Англії, оскільки вже до 1096 року там з’явився Оксфордський університет, один з найстаріших вузів у світі і перший англомовний на Британських островах. Сьогодні Оксфорд – синонім престижності, якості освіти, досліджень. У середні віка в цьому закладі навчалися лише священнослужителі, які часто відчували фінансові труднощі.

Університету місто зобов’язане славою не тільки в науковому світі, але і в кримінальному. Як показало дослідження кримінологів з Кембриджа, саме “смертельно жорстокі” студенти перетворили Оксфорд в “столицю вбивств” Англії того періоду. До початку XIV століття там було сім тисяч жителів, з яких 1500 — ймовірно, учні.

“В Оксфорді збереглася повна база розслідувань за 1342-1348 роки – прямо перед тим, як місто вразила бубонна чума. Крім того, збереглися часткові записи у вигляді копій, зроблених антикваром Твіном за 15 років, між 1296 і 1324 роками. Ймовірно, його найбільше цікавили справи, пов’язані з університетом, так що ця більш рання вибірка може бути необ’єктивною. Деталі, представлені в розслідуваннях, різняться. Більш ранні записи, зроблені секретарем, часто бувають докладними, тоді як більш пізні здаються більш шаблонними», — розповіли автори проекту.

Серед студентів часто відбувалися конфлікти – в основному між жителями півночі (уродженці Шотландії та півночі Англії) та жителями півдня (Англія, Уельс та Ірландія). Оскільки учні були священнослужителями, за законом вони уникали судового переслідування.

Карта вбивств в Оксфорді (всього — 68 записів, близько 1400 року) / © University of Cambridge

Дослідники з’ясували, що найчастішими видами зброї, яку використовували оксфордські злочинці, були меч, довгий або короткий ніж, сокира, луки і стріли. Також вони пускали в хід власні руки та інші предмети, в тому числі інструменти. Окрім вбивств, у звітах коронера йшлося про нещасні випадки, хвороби, випадки в Церкві та тюрмах.

На карті, складеній кембриджськими кримінологами, відзначено 68 вбивств. В одному із записів коронер розповів, як у квітні 1299 року вчений наніс ножове поранення секс-працівниці, коли вона зажадала грошей за свої послуги: «У неділю, перед святом апостолів Пилипа і Якова, Марджері де Херефорд померла в будинку при церкві Святого Олдейта в Оксфорді. Того дня її зустрів коронер Джон де Осеней, на лівій грудях у неї була рана шириною в дюйм і глибиною в п’ять дюймів». За допомогою присяжних коронер з’ясував, що якийсь учень, ім’я якого невідоме, під час комендантської години привів Марджері в зал лорда і там вступив з нею в статевий зв’язок. А оскільки вона зажадала грошей, чоловік вихопив ніж і поранив жінку в ліву груди, в результаті Марджері померла.

Хоча Оксфорд в Середньовіччі був одним з найголовніших центрів освіти в Європі, рівень вбивств там становив приблизно 60-75 на 100 тисяч осіб населення. За словами кримінологів, це в чотири-п’ять разів більше, ніж в Лондоні і Йорку тих же часів, і в 50 разів більше, ніж в британських містах XXI століття

“Студентами Оксфорда були чоловіки, зазвичай у віці 14-21 року. Ці молоді люди були звільнені від жорсткого контролю з боку сім’ї, приходу або гільдії, і кинуті в середовище, повне зброї, з доступом до пивних і повій», — підсумував професор кримінології Мануель Ейснер, який брав участь у складанні карти вбивств.

#Кримінологи #зясували #хто #перетворив #Оксфорд #на #столицю #вбивств #середньовічної #Англії

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар