Китайські інженери будують найбільший підводний телескоп на глибині 3 500 м

Uncategorized

У Південно-Китайському морі почалося будівництво підводного телескопа для спостереження за нейтрино. Про роботи повідомляє South China Morning Post.

Дослідники з Китаю почали будівництво гігантського Тропічного глибоководного нейтринного телескопа (TRIDENT) на дні Південно-Китайського моря. Підводний масив буде відслідковувати нейтрино — субатомні нейтральні частинки, пов’язані з космічним випромінюванням, спостерігаючи наслідки їх взаємодії з атомами води. Будівництво обсерваторії за планом завершиться до 2030 року.

TRIDENT — це масив детекторів черенковського випромінювання. Він буде закріплений на морському дні на глибині 3,5 км в тропічних водах Південно-Китайського моря приблизно в 540 км на південь від Гонконгу. У цьому місці достатня глибина, щоб вода екранувала телескоп від небажаних перешкод, і плоске дно для розміщення детекторів.

Масив діаметром 4 км і площею 12 км кв контролюватиме близько 8 км кв морської води в пошук слідів взаємодій нейтрино високих енергій. За словами розробників, чутливість TRIDENT буде в 10 000 разів вище, ніж у масиву IceCube, розташованого в Антарктиді.

Місце, вибране для будівництва телескопа. Зображення: Z. P. Ye et al., Nature Astronomy

Нейтрино неможливо відстежити безпосередньо: вони майже не взаємодіють з іншою матерією. Ці «примарні» частинки вимірюються за допомогою надзвичайно чутливих датчиків, які виявляють світло, що випромінюється зарядженими частинками, які генеруються при взаємодії нейтрино з матерією.

Схема пристрою телескопа. Зображення: Tsung-Dao Lee Institute

TRIDENT буде складатися з 1 200 вертикальних ланцюжків датчиків, розташованих на морському дні у вигляді геометричного візерунка мозаїки Пенроуза. На кожній 700-метровій нитці встановлять 20 цифрових оптичних модулів з високою роздільною здатністю. Вони будуть виявляти і вимірювати світло, що випромінюється зарядженими частинками, які генеруються при зіткненні нейтрино з атомами водню або кисню в молекулах води.

Використовуючи Землю в якості щита, TRIDENT буде виявляти нейтрино, що проникають з протилежного боку планети. Оскільки телескоп знаходиться недалеко від екватора, він зможе приймати нейтрино, що приходять з усіх напрямків разом з обертанням Землі, що дозволяє спостерігати все небо без будь-яких сліпих плям, – говорить Сюй Дунлянь, дослідник з Шанхайського університету Цзяо Тун, учасник проекту

На відміну від електромагнітного випромінювання, яке спотворюється під дією магнітних полів та інших зовнішніх факторів, нейтрино практично не змінює свого напрямку, рухається по прямій і точно вказує на місце розташування джерела. Дослідники вважають, що запуск нового чутливого телескопа допоможе знайти відповіді на різні космічні загадки. Пілотний етап проекту з 10 вертикальних ланцюжків буде завершено до 2026 року.

#Китайські #інженери #будують #найбільший #підводний #телескоп #на #глибині

Source link

Коментувати за допомогою Facebook
Оцініть статтю
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар