У слухачів класичної музики синхронізуються серцебиття, потовиділення і частота дихання

Uncategorized

Вчені довели, що музика дійсно об’єднує людей. Як мінімум фізіологічно: у відвідувачів концертів синхронізується частота серцевих скорочень і дихання, а також електропровідність шкіри, тобто потовиділення.

Image by Pexels from Pixabay

Дослідники давно не сприймають музику як звичайну розвагу. Наприклад, нещодавно турецька вчена Айча Акін з Університету Белек в Анталії з’ясувала, що заняття музикою в будь-якому випадку приводили до поліпшення загальних оцінок з математики, але найкращий ефект надавало саме інтегрування музики в процес. А її колеги з США прийшли до висновку, що музика підсилює дію ліків від нудоти, які нерідко доводиться приймати пацієнтам, які проходять курс хіміотерапії.

Зараз вчені з Бернського університету у Швейцарії проаналізували фізіологічні та рухові реакції відвідувачів концертів. Вони спостерігали за 132 людьми, які слухали класичну музику у виконанні струнного квінтету. Всього було три концерти: на одному музиканти виконували твори Людвіга ван Бетховена, на іншому — Бретта Діна, на третьому — Йоганнеса Брамса.

Під час заходів фізіологічні реакції глядачів фіксували за допомогою датчиків, а рухи слухачів вивчали на основі відеозаписів зі стельових камер у залі. Перед концертами дослідники попросили учасників пройти тест на особистість. Результати роботи опубліковані в Scientific Reports.

Середній вік учасників становив 46,2 року; 58,5% були жінками, 38,5% — чоловіками, а 3% вирішили не надавати цю інформацію або були визнані небінарними.

Виявилося, під час заходу у слухачів синхронізувалися частота серцевих скорочень, швидкість дихання і провідність шкіри, яка вимірює, наскільки сильно людина потіє. Найнижчу синхронність зафіксували при прослуховуванні Бетховена, потім — Діна, а найбільші показники — у Брамса.

Важливу роль в цьому зіграли особистісні якості відвідувачів: люди з «приємними рисами» або рисами відкритості з більшою ймовірністю синхронізувалися з оточуючими, ніж люди з невротичними рисами. Однак час дихання учасників — наприклад, коли вони вдихали і видихали – не синхронізувався ні в одному з випадків.

“Інакше ви могли б подумати, що синхронізований серцевий ритм якимось чином призводить до синхронізованого дихання. Натомість, можливо, на частоту серцевих скорочень людини впливає те, наскільки вони насолоджуються музикою. Це інтригуюча ідея, яку необхідно вивчити докладніше», — сказали автори наукової роботи.

На їхню думку, аналогічна синхронізація відбудеться з іншими музичними жанрами. Крім того, експеримент проходив під час пандемії, тому глядачам доводилося дотримуватися дистанції. Ймовірно, на звичайному концерті, де відвідувачі активно взаємодіють один з одним, синхронність буде більш вираженою.

#слухачів #класичної #музики #синхронізуються #серцебиття #потовиділення #частота #дихання

Source link

Оцініть статтю
Додати коментар